چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
با حکایت‌های ملانصرالدین فلسفه بیاموزید
کتاب «فلسفیدن با ملانصرالدین» نوشته اسکار برنی فیه و ایزابل میلون توسط نشر سینا منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ کتاب «فلسفیدن با ملانصرالدین» نوشته اسکار برنی فیه و ایزابل میلون با ترجمه روح الله کریمی و مهرنوش هدایتی توسط نشر سینا منتشر شد.

کتاب حاضر، مجموعه‌ای است که هر ذهن هوشمند و فعالی را به چالش و گفت‌و‌شنود دعوت می‌کند. چالشی شیرین میان فضایی طنزآلود و عقلانی. خوانش متفاوت حکایات ملانصرالدین توسط نویسندگان این کتاب، کودکان و نوجوانان را به تفکری فلسفی پیرامون موضوعات زندگی دعوت می‌کند. فرزندان ما با خواندن این داستان‌ها در‌می‌یابند که تار و پود زندگی انسان با نکات نغز و ظریفی بافته شده که اگر آنها هنر گفت‌و‌شنود و استدلال خوب را بدانند، بدون شک نقشی خلاقانه‌تر و زیباتر بر طرح زندگی خود خواهند زد. 

در بخشی از مقدمه نویسنده کتاب آمده است:

طی چندین سال تمرین فلسفی با کودکان و بزرگسالان قصد داشته‌ایم دو مؤلفه را با هم ترکیب کنیم: تفکر در مورد خود زندگی، و تفکر در مورد خود شخص. از آن ‌جایی که این کار می‌تواند دشوار باشد، مزیت استفاده از حکایات این است که می‌توان با فاصله گرفتن از زندگی واقعی یا شخصیت‌های واقعی بر این دشواری فائق آمد.

ملانصرالدین یک شخصیت جهانی است، با تمام ویژگی‌های انسان، هم می‌تواند هرکسی باشد، هم هیچ‌کس، قادر است فارغ از خودش به خودش نگاه کند و بخندد. با حکایات او می‌توانیم به موضوعات مختلفی مثل: دوستی، مرگ، حقیقت، دروغ ، شرم، دین، اعتماد و ... نزدیک شویم و در خصوص تمام این موضوعات پرسش‌هایی از خود و کودکان بپرسیم، فارغ از اینکه در چه سنی هستند یا اهل کدام کشور، فرهنگ یا محیط خانوادگی‌اند. هم‌چون برخی کودکان که بسیار زیبا به من می‌گویند: «این حکایات بدون اینکه در مورد ما حرف بزنند، درمورد ما حرف می‌زنند. این حکایات در مورد زندگی روزانه ما حرف می‌زنند، و به ما اجازه می‌دهند که از بالا به تفکرمان و خودمان بیندیشیم، با نگرشی که نه خوب است و نه بد خود را بنگریم. این حکایات ما را با خودمان آشتی می‌دهند. این حکایات به ما می‌آموزند که چگونه به خود اعتماد کنیم، چگونه خود را دوست بداریم».

نشر سینا این کتاب را در 140 صفحه با قیمت 15هزار تومان منتشر کرده است.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها