چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
آموزش عالی در هفته‌ای که گذشت
نمایش بصیرت دانشگاهیان در سالروز حماسه مرگ فتنه/ انتشار آمار تولید علم ۱۰ دانشگاه برتر
دانشگاهیان در هفته گذشته مصادف با سالروز حماسه نهم دی‌ماه با برپایی برنامه‌هایی این روز را گرامی داشتند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ دانشگاهیان کشور نیز همگام با دیگر مردم کشورمان در هفته گذشته در برنامه‌های مختلفی که در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد، سالروز حماسه نهم دی ماه را گرامی داشتند.

* اعضای کارگروه فرهنگ و ارتباطات شورای تحول علوم انسانی انتخاب شدند

جلسه 128 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست غلامعلی حداد عادل برگزار شد.

در ابتدای این جلسه با رأی مثبت اعضاء محمدمهدی فرقانی، مهدی محسنیان راد، اعظم راودراد، مهدخت بروجردی علوی و مسعود کوثری به عضویت کارگروه فرهنگ و ارتباطات شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی انتخاب شدند.

همچنین با رأی مثبت اعضاء علیرضا ولی‌پور به عضویت کارگروه زبان‌های خارجی شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی انتخاب شد.

در ادامه جلسه، بررسی سرفصل‌ها و برنامه درسی رشته «اقتصاد شهری» در مقطع کارشناسی ارشد در دستور کار قرار گرفت.

در ابتدای این مبحث، ضمن تعریفی از رشته اقتصاد شهری، برخی از موضوعات مورد بحث در این رشته درسی مانند توسعه پایدار شهری، ارتباطات انسانی در شهر، آمایش سرزمینی، حمل و نقل، حاشیه‌نشینی، محیط زیست، گردشگری نیز مختصراً تشریح و تبیین شدند.

در بخش دیگری از سرفصل و برنامه درسی رشته «اقتصاد شهری» با اشاره به بین رشته‌ای بودن و کاربردی بودن این رشته درسی، رفع مشکلات کشور در حوزه اسکان شهری به عنوان یکی از از مهم‌ترین مشکلات کشور از اهداف راه اندازی این رشته برشمرده شد.

در ادامه این سرفصل‌ها با تشریح ارتباط این رشته درسی با رشته‌های برنامه‌ریزی و مدیریت شهری، شهرسازی و... توجه به تحولات ایجاد شده در مفهوم شهر در چند دهه اخیر، بهره‌گیری از تجربیات سایر کشورها در این زمینه با لحاظ کردن مقتضیات بومی کشورمان و سابقه شهرسازی در تمدن اسلامی ـ ایرانی نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه سرفصل‌ها و برنامه درسی رشته اقتصاد شهری در مقطع کارشناسی ارشد و تصویب کلیات این سرفصل‌ها، بررسی جزئیات به جلسه آینده موکول شد.

* رئیس جدید دانشگاه آزاد میبد منصوب شد

حسین اعرافی با حکم میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد میبد معرفی شد.

*وزیر علوم سرپرست دانشگاه شیراز را منصوب کرد

محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی ابراهیم گشتاسبی‌راد را به سمت سرپرست دانشگاه شیراز منصوب کرد.

* اسامی 10 دانشگاه برتر از نظر تولید علم اعلام شد

به گفته جعفر مهراد بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در سال 2016 میلادی تعداد 35907 مدرک در موسسه تامسون رویترز از سوی پژوهشگران و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور به ثبت رسیده است.

تولیدات علمی در قالب مقاله‌های پژوهشی توسط دانشگاه‌های کشور ارقام متفاوتی را از خود نشان می‌دهد.

رقم تولیدات علمی پژوهشگران ایران در سال 2016 میلادی در این پایکاه 45395 مدرک است که نسبت به سال 2015 تعداد 2751 مدرک بیشتر است. در سال 2015 میلادی ایران دارای 42644 مدرک در پایگاه استنادی اسکوپوس است.

در این پایگاه هم دانشگاه آزاد با تولید 4951 مدرک علمی در راس دانشگاه‌ها و مراکز تولید کننده علم کشور قرار دارد. سپس، دانشگاه‌های تهران 3761، علوم پزشکی تهران 3669، امیرکبیر 2046، و تربیت مدرس 2025 مدرک تولید کرده‌اند و رتبه‌های دوم تا پنجم به این دانشگاه‌ها تعلق دارد.

بعد از آن، پزشکی شهید بهشتی، شریف، صنعتی اصفهان، واحد علوم و تحقیقات آزاد تهران و علم وصنعت به ترتیب با 1944، 1673، 1503، 1470 و 1446 مدرک رتبه‌های ششم تا دهم را بدست آورده‌اند.

/انتهای پیام

منبع : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13951008000654
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها