شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
در گردهمایی ائمه جماعات و مبلغین مطرح شد
کنترل آسیب‌های اجتماعی نیازمند جنبشی فراگیر است/ روحانیون در برابر آسیب‌های اجتماعی مسؤولیت دارند
در گردهمایی ائمه جماعات و مبلغین که با حضور جمعی از مبلغین و روحانیون استان قم به منظور بررسی نقش روحانیون در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی برگزار شد بر لزوم شکل گیری جنبشی گسترده و فراگیر در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و نقش روحانیون در مبارزه با این ناهنجاری‌ها تأکید شد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران روشن، همایش نقش ائمه جماعات و مبلغین درکاهش ناهنجاری‌های اجتماعی وفرهنگی ظهر امروز به همت مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه قم در سالن اجتماعات مدرسه دارالشفاء برگزار شد.

در این گردهمایی حجت‌الاسلام فرخ فال مدیر حوزه علمیه استان قم، حجت‌الاسلام شریفی معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه استان قم، سرهنگ خسروی مدیرکل مشارکت‌های عمومی ناجا و حجت‌الاسلام صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه، حضور داشتند.

حجت‌الاسلام فرخ فال، مدیر حوزه‌های علمیه استان قم در این مراسم با اشاره به اهمیت بسیاری که دین اسلام برای اجتماعات مسلمانان قائل است، اظهار داشت: انسان‌ها فطرتی اجتماعی دارند، در قوانین و دستورات دین مبین اسلام نیز قوانین ویژه‌ای در خصوص اجتماعات مختلف مسلمانان عنوان شده است تا حدی که می‌توان گفت توجه اسلام به قوانین و دستورات اجتماعی بیش از قوانین فردی است.

وی نفوذ تفرقه میان جوامع را مانند میکروبی خطرناک دانست و گفت: میکروب تفرقه به هر جامعه‌ای که نفوذ کند آن جامعه را فلج خواهد کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه استان قم ادامه داد: خالق و سازنده جهان خداوند است و اوست که به عمق خلقت تمام موجودات و خیر و شر جهان آگاه است، پس تنها او می‌تواند بهترین قانون را برای بشر طراحی و اعلام کند.

وی اجرای دستورات اسلام که شامل قوانین طراحی شده توسط خداوند است را  ضروری دانست و افزود: در جامعه باید حاکمیت اسلام باشد، قانون الهی می‌تواند که بدون التقاط، نقش خود را در جامعه ایفا کند. 

حجت‌الاسلام هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضائیه در ادامه این گردهمایی ضمن برشمردن پاره‌ای از عوامل بروز ناهنجاری‌های اجتماعی و با اشاره به نقش روحانیون در کنترل این ناهنجاری‌ها، ابراز کرد: ناهنجاری‌های اجتماعی دلایل متعددی دارد ولی در مجموع روحانیون به صورت مستقیم و غیرمستقیم در برابر ناهنجاری‌های اجتماعی مسؤولیت دارند.

وی علاوه بر نقش روحانیون در راستای کنترل آسیب‌های اجتماعی، به نقش مسؤولان مختلف کشوری و حکومتی در این راستا اشاره کرد و افزود: روحانیون نباید نسبت به ناهنجاری‌های اجتماعی بی تفاوت باشند، مسؤولان کشور نیز در قبال  بروز ناهنجاری‌های مختلف در جامعه وظیفه دارند، البته این مسئله از روحانیون سلب مسؤولیت نمی‌کند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین ناهنجاری که مولد سایر ناهنجاری‌های دیگر نیز است و بر تمام افراد و ابعاد جامعه أثر گذار است قانون گریزی است.

حجت‌الاسلام شریفی، معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه استان قم نیز در این گردهمایی با اشاره تأثیر مطلوب حوزه‌های علمیه بر سطح جامعه، بیان داشت: در عصر حاضر، یکی از بزرگترین معضلات جامعه ناهنجاری‌های اجتماعی موجود در سطح جامعه است و وظیفه حوزه علمیه و قوه قضائیه است که با این ناهنجاری‌ها مبارزه کنند

وی در ادامه با اشاره به ضرورت چاره اندیشی برای حل آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: امیدوارم که برگزاری گردهمایی نقش ائمه جماعات در کنترل آسیب‌های اجتماعی، شروعی برای یک حرکت فراگیر در جامعه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد و چنین حرکتی رشد جامعه را به دنبال داشته باشد.

سرهنگ سید احمد خسروی، مدیرکل مشارکت‌های عمومی ناجا نیز در بخش پایانی این گردهمایی با بیان اینکه به موازات پیشرفت جامعه، تعاملات اجتماعی نیز عوض می‌شود؛ گفت: توسعه شهرهای بزرگ امکان نظارت پلیس به لایه‌های اجتماعی را دشوار کرده و زمینه را برای رشد ناهنجاری‌های اجتماعی فراهم کرده است.

وی در پایان عنوان داشت: استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی پاسخی به مطالبات قانونی مردم برای ایفای نقش در توسعه نظم در جامعه است.

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها