شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
مسئول هفته‌های استانی نانو در گفتگو با ایران روشن:
بیش از 30 هزار متخصص نانو در کشور وجود دارد/ ضعف استان قم در حوزه دانشجویی و صنعتی فناوری نانو
مسئول هفته‌های استانی ستاد کشوری نانو گفت: در حوزه‌ی دانش‌آموزی فعالیت‌های خوبی صورت گرفته و دو پژوهش سرای فعال در استان قم داریم، اما استان قم در حوزه دانشجویی و صنعتی در سطح پایین‌تری قرار دارد و هنوز نتوانسته به سطح استان‌های دیگر برسد.

سعید محمدی در گفتگو با خبرنگار ایران روشن در خصوص هدف ستاد کشوری نانو از برگزاری هفته‌های استانی نانو، اظهار کرد: برنامه‌ی ده‌ساله‌ی اول ما از سال 1384 تا 1394 بود که در آن به دنبال تولید و ترویج علم نانو بودیم و به حد مطلوبی در این حوزه دست‌یافتیم. در برنامه ده‌ساله دوم به دنبال آن هستیم که علم را تبدیل به عمل و ثروت کنیم.

محمدی ادامه داد: در بعضی از استان‌ها فناوری نانو به‌صورت جدی مطرح نشده است. هدف ما این است که یک هم‌افزایی درون استانی را شکل داده و دستگاه‌های مرتبط با این فناوری مانند آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها، صنعت و همچنین استانداری را دور یک میز تجمع کرده و با آن‌ها جلسات متعددی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: شروع این فعالیت‌ها را در هفته نانو قراردادیم و در استان قم نزدیک به چهل برنامه متنوع در سه حوزه‌ی دانشجویی، دانش‌آموزی و صنعتی مانند سمینارهای آشنایی با نانو، کارگاه‌های تخصصی، نمایشگاه‌های عکس و معرفی کاربردهای نانو در صنایع مختلف برگزار کردیم و به دنبال این هستیم تا با استفاده از بازخوردی که از این برنامه‌ها دریافت می‌کنیم، بتوانیم بحث توسعه نانو در استان قم را تبدیل به برنامه کنیم، تا سال‌به‌سال شاهد پیشرفت نانو در استان قم باشیم.

مسئول هفته‌های استانی ستاد نانو در خصوص وضعیت استان در حوزه فناوری نانو گفت: در حوزه‌ی دانش‌آموزی فعالیت‌های خوبی صورت گرفته و دو پژوهش سرای فعال در استان قم داریم که تمام این فعالیت‌ها متناسب با وضعیت موجود در استان‌های دیگر است؛ اما استان قم در حوزه دانشجویی و صنعتی در سطح پایین‌تری قرار دارد و هنوز نتوانسته به سطح استان‌های دیگر برسد.

وی در خصوص پیشرفت‌های کشور در حوزه فناوری نانو ادامه داد: دستاوردهای این حوزه کاملاً محسوس است. ما بیش از 330 محصول نانوی ثبت‌شده و تأییدشده داریم. بازار رسمی این فناوری در سال 1394 بیش از 300 میلیارد تومان بوده است. این موضوع بدان معنی است که این فناوری عملاً به زندگی مردم واردشده است. ما بیش از 30 هزار متخصص نانو در سطح کشور داریم که حداقل یک پایان‌نامه یا مقاله با موضوع نانو را ارائه داده‌اند.

محمدی همچنین تأکید کرد: ما باید به سمتی برویم که دستاوردهای علمی این حوزه را به ثروت تبدیل کنیم. هدف ما این است که در برنامه ده ساله دوم، توسعه محصول، خدمات نانو و حتی صادرات را داشته باشیم. با توجه به اینکه در نانو فناوری جایگاه خوبی در دنیا داریم، می‌توانیم در بحث صادرات علم و محصول نانو پیش‌قدم باشیم که مراودات خیلی خوبی با کشورهای مختلف شروع‌شده است و حتی تبادل استاد هم با کشورهای دیگر داریم.

وی در خاتمه گفت: اولین برنامه در اسفندماه 93 و در استان قزوین برگزار شد. سپس به ترتیب در استان‌های یزد، آذربایجان غربی، سمنان، خراسان رضوی، اردبیل، فارس، آذربایجان شرقی و اکنون نیز در قم این برنامه را داشتیم. استان بعدی بوشهر است که در آذرماه امسال برگزار خواهد شد.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها