چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری؛
کلید اقتصاد دانش بنیان در دستان نخبگان جوان
اقتصاد دانش‌بنیان در هر کشوری اهمیت دارد. شکل‌گیری چنین اقتصادی، به نحوه‌ی تعامل نخبگان و دانشجویان آن کشور با صنعت بستگی دارد.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ "متأسفانه در دوران طولانی قاجار و پهلوی، ژن «ناتوانی»، «نمی‌توانیم» و «وابستگی» را به مردم و جوانان تزریق و آن را در جامعه نهادینه کردند و درنهایت کشور بزرگ و پر از منابع انسانی و مادی و صاحب تاریخ و تمدن کهن، به‌صورت تحقیرآمیزی در ذیل غرب تعریف شد. " اگر سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد وابستگی کشور در زمان‌های گذشته را نشنیده بودم، شاید آن‌چنان به عمق فاجعه پی نمی‌بردم. تعریف شدن مملکتی با این وسعت در ذیل غرب، مصیبتی بس عظماست؛ اما به نظر می‌رسد حالا که ما ضرورتی برای این کار نداریم، اوضاع فرق می‌کند.

یعنی ما خواسته‌ایم که ذیل غرب نباشیم، خواستیم که روی پای خودمان بایستیم و هیچ‌وقت مجبور نباشیم به خاطر تهیه‌ی دو قلم کالای غیراساسی، تمام آرمان و ارزش‌های خود را بفروشیم؛ اوضاعی که متأسفانه شاید بعضی وقت‌ها دیده‌ایم.

این موضوع زمانی متقن تر می‌شود که بدانیم چه جالب! توانایی بعضی چیزها را داریم، اما قرار است نداشته باشیم! حالا شاید گفته شود ازلحاظ کیفی چطور؟ که این موضوع بامطالعه تاریخ برخی از کشورهای پیشرفته به‌خوبی قابل‌مشاهده است. زمانی که کره‌ای‌ها کالاهای بُنجُل تولید می‌کردند، مردم آن کشور به مصرف‌کننده‌های کالاهای خارجی، خائن می‌گفتند.

تمامی این موارد به کنار، اگر کشوری بخواهد ازلحاظ علمی و اقتصادی پیشرفت کند، یکی از عناصر اصلی حرکتش، صنعت خواهد بود. حالا سؤال اینجاست عنصر اصلی حرکت صنعت چیست؟

 بی‌شک یکی از بدنه‌های اصلی صنعت که به آن جهت می‌دهد، دانشجو و نخبه‌ی آن کشور است؛ چراکه هر جا بحث نوآوری مطرح می‌شود، قطعاً باید از علم روز نیز صحبت شود.

دانشجویان و نخبگان یک جامعه به علت آشنایی با علوم روز و همچنین وجود جنب‌وجوش جوانی، با ذهنی باز و نگاهی علمی، معضلات و موانع موجود در صنعت یا کسب‌وکار موردنظر را به‌سرعت شناسایی کرده و می‌توانند به حل آن‌ها اقدام نمایند. در این موضوع شکی نیست که آن‌ها می‌توانند. شاید ابتدا دخل‌وخرج خودمان را بسنجیم و بدانیم که در ابتدای کار این موضوع به‌صرفه نیست. اما در نگاهی عمیق‌تر خواهیم دانست که در آینده‌ای نه‌چندان دور، ارزش‌افزوده‌ی عظیمی نصیب ما خواهد شد.

در برخی از دانشگاه‌های کشور مراکز نوآوری، رشد و یا مراکز علمی دیگری تأسیس‌شده است که در راستای نوآوری علمی و حمایت از ایده‌ها قدم برمی‌دارند. همچنین پارک‌های علم و فناوری نیز در هر استان، چنین فعالیتی را دنبال می‌کنند. در استان قم 47 شرکت دانش‌بنیان در حال فعالیت هستند که این استان از این حیث در جایگاه 13 کشور قرار دارد.

این فعالیت‌ها زمانی به ثمر خواهد نشست که طرز فکر نفتی برخی مسئولین تبدیل به تفکری دانش‌بنیان شود. خام فروشی نفت، دست ایران را برای ایجاد ارزش‌افزوده بر روی مواد اولیه را می‌بندد.

در همین راستا سید حسین اخوان علوی رئیس پارک علم و فناوری استان چندی پیش در جلسه فرماندهی اقتصاد مقاومتی یادآور شد: 258 نفر در شرکت‌های دانش‌بنیان با تحصیلات دانشگاهی و 23 نفر در مراکز رشد تابعه پارک علم و فناوری در حال فعالیت هستند.

وی همچنین با اشاره به نقش دولت اظهار داشت: منابعی که در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌گیرد توسط معاونت علمی ریاست جمهوری تأمین می‌شود که شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق صندوق نوآوری از آن بهره‌مند می‌شوند.

پیشرفت علمی و صنعتی و درنتیجه اقتصادی کشور، بدون گرایش علم و صنعت به یکدیگر محقق نخواهد شد. از طرفی سرعت رشد علمی کشور نیز با میزان تأثیر علم در صنعت آن کشور مرتبط است. علمی که در مورداستفاده قرار بگیرد، روز به روز کامل‌تر می‌شود و این‌گونه پیشرفت علمی نیز به وجود می‌آید.

در کنار همه‌ی این موارد، حمایت از نخبگان، دانش‌پژوهان و دانشجویان جوان نیز موضوعی است که به‌شدت مورد تأکید رهبر معظم انقلاب می‌باشد. چراکه این موضوعه باعث استقلال هر چه بیشتر کشور و همچنین پیشرفت روزافزون آن خواهد شد.

ایشان در دیدار اخیر خود با نخبگان، علت لزوم توجه ویژه و جدی مسئولان به موضوع نخبگان را، اهداف بزرگ پیشروی نظام اسلامی خواندند و گفتند:" نخبگان، موتور محرک رسیدن به این اهداف بزرگ هستند، و مسئولان باید به موضوع نخبگان نگاه جدی، عملیاتی، دلسوزانه و پیگیرانه داشته باشند."

با توجه به وجود دانشگاه‌های صنعتی در درون استان، این امر بیشتر از گذشته بر دوش مسئولان استانی و دانشگاهی است که با حمایت از جوانان، موجب کاهش آمار بیکاری، رشد اقتصادی کشور و همچنین به ثمر رسیدن اقتصاد دانش‌بنیان باشند.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها