دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
مدرس حوزه و دانشگاه:
مجالس روضه ،پنجره های محرمانه رو به خدا
مدرس حوزه و دانشگاه گفت: مجالس روضه نوعی صله ارحام محسوب می شود، شنیدن روضه ها و مصائب به طور زنده و اینکه واقعیت مسئله اهل بیت(ع) به صورت چهره به چهره مطرح شود،از فضاهای مجازی تأثیر گذارتر است.

روضه های خانگی جایگاه ویژه ای در میان مردم ، بویژه قمی ها دارد که در ماههای خاصی از جمله محرم و صفر ، در محله ها ،مجتمع ها و آپارتمانها بیشتر خودنمایی می کند.

آمنه رضایی، مدرس حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ایران روشن اظهار داشت: این مجالس نوعی صله ارحام محسوب می شود، شنیدن روضه ها و مصائب به طور زنده و اینکه واقعیت مسئله اهل بیت(ع) به صورت چهره به چهره مطرح شود و همچنین تبرکی هایی که در مراسمات پخش می شود،اثر گذاری بیشتری نسبت به فضای مجازی اعم از پیامک و پست ها دارد.

مدرس حوزه و دانشگاه گفت: ثوابهایی که برای تباکی(حالت گریه به خود گرفتن) داده شده است در این مجالس بواسطه جمعی بودن اتفاق می افتد، در صورتی که در فضای غیرحقیقی و غیر روضه این امر محقق نمی شود.
وی تصریح کرد: از جمله نقاط مثبت مجالس روضه خوانی ،افزایش تعاملات اجتماعی ،کمک و همیاری و نزدیک شدن آدمها در این ایام به خدا و اهل بیت(ع) است که از طریق توسلات افراد بوجود می آید.

رضایی ادامه داد: پنجره خصوصی افراد در این ایام فقط برای خدا و اهل بیت(ع) باز می شود؛ پنجره های محرمانه ای که هر کس  در وجود خودش دارد و برای کسی نمی تواند باز کند ، در این ایام و روضه ها و این فضاهای معنوی باز می شود.این در حالی است که  اگر فردی یک سال خانه بنشیند ،این حالت معنوی برایش رخ نمی دهد، اما با شرکت در این مجالس و شنیدن روضه ها ، مداحی ها و مصائب منقلب می شود.

وی با اشاره به اینکه در مجالس روضه حالت توبه و استغفار ، وصل شدن ، آشتی کردن و درد و دل کردن با خدا و اهل بیت (ع) و عهد و پیمان بستن ایجاد می شود ، افزود: این مجالس روضه، تجدید معنویات دراین زندگی ماشینی یکنواخت امروزی ما است.

مدرس حوزه در پاسخ به این سوال که در برخی موارد گفته شده حضور مداوم افراد در مجالس روضه خوانی افسردگی می آورد؟ گفت: اصلأ اینطور نیست؛ در این مجالس روح آدم جوانه می زند و در عین حالی که گریه می کنیم ، نشاط معنوی بوجود می آید. ظاهرما گریه می کند اما باطنمان از آنجایی که راضی هست،از درون  شاد می شود،چون یک عمل فطری انجام می دهد و از آن طریق به آرامش می رسد؛چه بسا دیده و تجربه شده که بعد از مراسم روضه و عزاداری برای سیدالشهدا که با گریه و اندوه همراه بوده، ناخودآگاه خنده و خوشحالی به واسطه سبک شدن روح به سراغ افراد می آید ، استاد شهید مطهری نیز در کتاب آزادی انسان ، به این موضوع اشاره کرده است.

وی تصریح کرد: جلسات روضه هدفمند هستند و درحاشیه این جلسات، اتفاقات بسیار خوبی رقم می خورد، علاوه بر نشاطی که مجالس اهل بیت(ع) به دنبال دارد، در برخی مجالس صندوق های کمک یا قرض الحسنه ای است که برای افراد نیازمند یا به جهت جمع آوری جهیزیه ، کمک به مدافعین حرم ، کمک به هیئات و ... استفاده می شود.

این کارشناس با اشاره به صحبت رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون تقویت جلسات خانگی ، گفت: ایشان جلسات خانگی را بستر خوبی برای ترویج عقاید می دانند.

رضایی در پایان یادآور شد: طبق روایات و منابع تاریخی اولین روضه خوان، جناب جبرئیل برای حضرت آدم بود ، هنگامی که جبرئیل نام امام حسین (ع) را برد، اشک حضرت آدم (ع) جاری شد و ازجبرئیل پرسید: علت اینکه با ذکرحسین (ع) اشکم سرازیرمی شود، چیست؟ جبرئیل جریان مصیبت سیدالشهدا (ع) رابرای آدم (ع) نقل کرد، آنگاه جبرئیل وآدم (ع) برای مصائب اباعبدالله وهمراهانش مانند زن فرزند مرده گریه کردند.

/انتهای پیام

برچسب ها : روضه , اهل بیت
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها