شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
ماراتن خانواده های پرجمعیت قمی برای اجاره خانه
فرهنگ سازی در زمینه افزایش جمعیت راهی برای مبارزه با دشمن است و با توجه به فرمایشات بزرگان در این زمینه باید به دنبال راهی برای برطرف کردن موانع افزایش جمعیت بود.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛یکی از مستأجران پردیسانی نقل می کرد، چند ماه است که به دنبال خانه اجاره ای هستم و به جاهای مختلفی سرزدم و با وجود خانه های متعددی که مناسب برای سکونت است، موفق به اجاره خانه نمی شوم! صاحب خانه ها فقط بخاطر اینکه 3 فرزند دارم ،خانه به ما اجاره نمی دهند. همه وسایل زندگیم داخل حیاط خانه یکی از آشنایان هست و با رسیدن فصل سرما وضعیتمان روز به روز سخت تر می شود.من با این آوارگی چه کنم؟

با شنیدن حرفهای این مادر نگران خانواده، یاد این مطلب از امام خمینی(ره)58/2/30 افتادم که فرمودند: مملکت ایران وسعتش آنقدر هست که 200 میلیون جمعیت به رفاه زندگی کنند.

در خصوص فرزند آوری  مقام معظم رهبری فرمودند: این مسئله افزایش نسل جز مباحث مهمی است که همه مسئولین باید در جامعه درباره آن فرهنگ سازی کنند از این حالتی که امروز وجود دارد-یک بچه، دو بچه باید کشور را خارج کنند. رقم صد و پنجاه میلیون و دویست میلیون را امام اول گفتند و درست هم هست،ما باید به آن رقم ها برسیم.

همچنین مقام معظم رهبری  طی سخنرانی که در دیدار اعضای دست اندرکار برگزاری همایش ملی تغییرات جمعیتی در تاریخ 92/8/8 داشتند بر این مسئله تأکید کردند: این کشور با این سطح وسیع و تنوع آب و هوایی و فراوانی امکانات زیرزمینی و استعدادهای علمی ، می تواند کشور پرجمعیتی باشد و این جمعیت را خودش اداره کند.

 از سویی دیگر نظر مراجع اعظام تقلید نیز بر اهمیت این موضوع است، آیت الله مکارم شیرازی گفت: اگر به همین صورت پیش برویم، جمعیت ما تبدیل به نصف و حتی کمتر می شود؛ در این صورت جامعه ما به یک جامعه پیر  با مشکلات زیاد تبدیل خواهد شد.

آیت‌الله حسین نوری همدانی نیز بیان داشت: برای حل معضل کاهش جمعیت در کشور نیازمند فرهنگ سازی هستیم.

در کتاب خاتمیت استاد شهید مرتضی مطهری(ره) نیز در این باره آمده است یکی از مسائلی که در اروپا سرو صدا راه انداخته ، همین مسئله ازدیاد نفوس است. آنها ازدیاد نفوس از یک حد معینی را برای بشریت خطر تلقی می کنند و پیشنهاد جلوگیری موالید را می دهند.

 همچنان که در روایات داریم رسول خدا (ص) پرفرزندی را یکی از صفات زن و فزونی امت اسلامی را مایه مباهات خویش در روز رستاخیز می شمارد.

آنچه که مسلم است  دشمن از جمعیت زیاد ایران و مسلمانان هراس دارد، چنان که ساموئل هانتینگتون نظریه پرداز غربی درباره جمعیت کشورهای اسلامی می گوید: یکی از مشکلات ما در مقابل کشورهای مسلمان ، زاد و ولد زیاد در این کشورهاست،جنبش های اسلامی را آنها بوجود می آورند و این برای کشورهای غربی یک تهدید بزرگ است.

 فرهنگ سازی در زمینه افزایش جمعیت راهی برای مبارزه با دشمن است و با توجه به فرمایشات بزرگان در این زمینه باید به دنبال  راهی برای برطرف کردن موانع افزایش جمعیت بود. افزایش جمعیت ، جوان شدن جامعه را به دنبال دارد و این سرمایه انسانی در برگیرنده ی دانش و مهارت های جامعه خواهد بود که در رشد و توسعه اقتصادی نقش موثری ایفا خواهد کرد .

بنابراین اینطور می توان نتیجه گرفت که افزایش جمعیت مساوی با رشد توسعه اقتصادی کشور است،در رابطه با افزایش جمعیت با توجه به وجود حوزه های علمیه و حضور روحانیت و عالمان دین در قم بهتر است در این زمینه فرهنگ سازی بیشتری شود و مردم جامعه باید در کنار مسئولین به این امر مهم بپردازند .

این در حالیست که خانواده ها در افزایش جمعیت و صاحب خانه ها در اجاره دادن خانه های خالی از سکنه نیاز به مشوق هایی دارند، لذا می طلبد که مسئولین به این امر توجه بیشتری داشته باشند.

اینطور به نظر می رسد شاید از آنجایی که براساس قانون ، از خانه های خالی مالیات اخذ می شود، یکی از راههای تشویق برای صاحب خانه ها ، بازدارندگی آنها از پرداخت مالیات باشد .

گرچه برخی کارشناسان معتقدند: معاف شدن صاحب خانه ها از پرداخت مالیات خانه های خالی دردی از خانواده های پرجمعیتی که به رشد توسعه اقتصادی می اندیشند ، درمان نمی کند.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها