پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
تقویت بُعد اخلاقی؛ لازمه مصونیت از آفاتِ فضای مجازی
در زمانه ای هستیم که بیش از پیش نظاره گر ظهور و بروز مشکلات اخلاقی و رفتارهای نابهنجار اجتماعی و فرهنگی هستیم، به ویژه با شدت گرفتن میزان حضور افراد جامعه در فضای مجازی و اختصاص وقت قابل توجهی از آن ها در شبکه های اجتماعی ، مباحث اخلاقی کمرنگ تر جلوه می کند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛در زمانه ای هستیم که بیش از پیش نظاره گر ظهور و بروز مشکلات اخلاقی و رفتارهای نابهنجار اجتماعی و فرهنگی هستیم، به ویژه با شدت گرفتن میزان حضور افراد جامعه در فضای مجازی و اختصاص وقت قابل توجهی از آن ها در شبکه های اجتماعی ، مباحث اخلاقی کمرنگ تر جلوه می کند؛ بی جهت نیست که مرجع تقلید بزرگواری چون آیت الله مکارم شیرازی از فضای مجازی کنونی به عنوان لجنزار تعبیر می کنند!
البته این سخن به معنای نفی مطلق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیست چه آن که در همین بستر نیز می توان هم به هدایت گری افراد پرداخت و هم این به این طریق به تقویت ارزش های اخلاقی در جامعه کمک کرد، اما به هر حال نمی توان از این واقعیت تلخ غافل شد که فضای مجازی در مقطع کنونی بیشتر آسیب زا بوده است تا فرصت آفرین که این هم برمی گردد به نوع ورود و استفاده ما انسان ها در فضای مجازی.

در چنین وضعیتی عقل سلیم حکم می کند که نسل جوان جامعه در مواجهه با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باید بیش از پیش مراقب باشد چه آن که شرایط خاص این نسل و مشکلات فعلی بر سر راه ازدواج باعث شده که کما بیش شاهد گرایش به عشق های مجازی در این فضا باشیم که طبعاً آفت های خاص خود را نیز به همراه دارد.

از سویی در فضای مجازی، افراد فکر می کنند که چون حالت و شکل و شمایل مجازی دارد لذا می توانند حتی اسم و جنسیت خود را نیز تغییر دهند که این وضعیت در بسیاری موارد باعث فریب عده ای در امر ازدواج و دوستی های اینترنتی شده که بسیاری از خانواده ها را به دردسرهای عظیمی انداخته است.

جدای از وجود سایت های نامناسب غیر اخلاقی، نکته ای که مدت هاست ذهن نگارنده را به خود مشغول ساخته ، شوخی های نامناسب و غیراخلاقی است که در فضای مجازی به خصوص در زمینه استفاده از برخی عکس ها و استیکرهای نادرست صورت می گیرد.

چیزی که باعث تاسف و نگرانی بیشتر است بی خیالی افراد نسبت به این روند و به نوعی عرفی سازی آن است و حال آن که شوخی های نامناسب به ویژه با جنس مخالف در فضای مجازی و استفاده از ادبیات و تصاویر نادرست ، به طور جدی رشد اخلاقی افراد حتی متدینین را به خطر می اندازد و آسیب هایی به روح و روان فرد در میان مدت و درازمدت وارد می کند که نمی توان به راحتی از کنار آن ها عبور کرد.

حال سوال این است که در مواجهه با این وضعیت چه باید کرد؟

به نظر می رسد که جدای از مباحث کلی درباره فرهنگ سازی از طریق رسانه ها ، یکی از ضرورت های جدی دوران ما توجه به تقویت بُعد اخلاقی در زمینه حضور در فضای مجازی است که یکی از راهکارهایش برگزاری جلسات درس اخلاق در حوزه و دانشگاه و دیگر نهادهای فرهنگی و آموزشی با محوریت فضای مجازی است.

اگر ما بتوانیم از اساتید صاحب نفس و خوش بیان و در عین حال آشنا با فضای مجازی به این منظور استفاده کنیم، قطع به یقین این کار برکات و دستاوردهای زیادی در مصون سازی اخلاقی نسل جوان به همراه دارد.
در کنار این جلسات و درس های اخلاقی، آنچه مهم است این که باید کاری کنیم که این باور و اعتقاد در فرد شکل بگیرد که حضور بیش از حد و بلاوجه در فضای مجازی حتی اگر در مسیر غیراخلاقی نباشد، توجیه عقلانی و شرعی ندارد و باید از آن برحذر بود.

سید محمد مهدی موسوی

/انتهای پیام

برچسب ها : فضای مجازی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها