چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
بخشنامه بودجه سال ۹۶ دانشگاه آزاد ابلاغ شد/ شهریه پایه ورودی‌های قبل از سال ۹۵ ثابت می‌ماند
براساس بخشنامه پیش بینی بودجه سال 96 دانشگاه آزاد، شهریه پایه دانشجویان قدیم رشته‌های غیر پزشکی و علوم پزشکی (شامل ورودی‌های 95 و قبل از آن) در سال تحصیلی 97-96 بدون افزایش در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد با ابلاغ بخشنامه پیش بینی بودجه سال 96 دانشگاه آزاد به روسای واحدهای مراکز استان، واحدهای جامع مستقل، واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد خواستار اجرای بررسی و پیش بینی بودجه سال 96 دانشگاه در موعد مقرر شد.

در این بخشنامه تاکید شده با توجه به اینکه دهه چهارم دانشگاه دهه کیفی سازی و دهه پنجم دهه تثبیت کیفیت است؛ با آغاز برنامه ششم توسعه دانشگاه، الگوی متفاوتی از تحول مد نظر خواهد بود؛ این دستورالعمل با تمرکز بر اعمال سیاست مدیریت هزینه در دانشگاه و مبتنی بر دستیابی به اهداف کمی برنامه‌ها و در راستای تحولات اشاره شده در وضعیت عرضه و تقاضای واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزشی و رعایت سیاست‌ها و ضوابط ابلاغی و بستر سازی فراهم شده در بودجه ریزی دانشگاه از جمله ورود به فضای مدیریت مبتنی بر الگوهای حسابداری و بودجه‌ای روز دنیا و استفاده از سیستم حسابداری و کنترل بودجه‌ای که از ابعاد نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد است و گام نخست بودجه ریزی عملکردی در سال 1394 نیز با محاسبه بهای تمام شده برداشته شده، تدوین و ارائه شده است.

بر اساس این بخشنامه مهم‌ترین تفاوت بودجه سال 96 با بودجه سال‌های قبل در رابطه با اجرا، کنترل و نظارت بودجه است در واقع برای اولین بار در حیات دانشگاه در بودجه سال 96 اجرا و کنترل مصرف بودجه از طریق نرم افزار کنترل بودجه صورت خواهد گرفت که گام‏‌های مدنظر مبتنی بر ثبت حسابداری بودجه‌ای در این زمینه به صورت تنظیم موافقت نامه‌های بودجه بین حوزه برنامه ریزی(به نمایندگی از ریاست) با معاونت‌ها و حوزه‌ها، تامین اعتبار بودجه مصوب، تخصیص بودجه ،اعتبار بودجه تعهد شده و پرداخت وجه بودجه تخصیصی انجام می‌شود.

در این بخشنامه تاکید شده در سال 96 انجام هرگونه هزینه‌ای منوط به وجود اعتبار از پیش تعیین شده مطابق موافقت نامه‌های رد و بدل شده و مبتنی بر طی مراحل پنج گانه خواهد بود که همزمان با ابلاغ بودجه، شیوه نامه مربوط ارسال می‌شود.

این بخشنامه در زمینه نرخ شهریه تصریح می‌کند: شهریه پایه دانشجویان قدیم رشته‌های غیر پزشکی و علوم پزشکی (شامل ورودی‌های 95 و قبل از آن) بر اساس شهریه پایه‌ای که هر ورودی در سال 1395 پرداخت کرده است، در سال تحصیلی 97-96 بدون افزایش در نظر گرفته شود.

در بخشنامه پیش بینی بودجه سال 96 دانشگاه پیش ‌بینی اعتبار برای جذب اعضای هیأت علمی جدید براساس برنامه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صورت گرفته و همچنین پیش بینی بودجه برای ارتقای هرم هیات علمی حسب ظرفیت واحد های دانشگاهی و مراکز آموزشی در فرایند ارتقاء انجام می گیرد.

همچنین این بخشنامه در حوزه ‌علوم پزشکی تصریح می‌کند: پیش ‌بینی اعتبار برای جذب عضو هیأت علمی آموزشی و پژوهشیِ علوم پزشکی جدید در واحدهای مرتبط با حوزه ‌ پزشکی بر اساس برنامه معاونت‌‌های پزشکی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی از بودجه جذب هیات علمی واحد دانشگاهی و مراکز آموزشی انجام پذیرد.پیش‌ بینی اعتبار برای تکمیل طرح‌‌های بیمارستانیِ ناتمامِ بالای 50 درصد براساس برنامه معاونت ‌های پزشکی و عمرانی در بودجه واحدهای مجری از بودجه عمرانی در نظر گرفته شود. پیش‌ بینی اعتبار برای سایر فعالیت‌های مختلف حوزه پزشکی براساس برنامه ابلاغی معاونت پزشکی حسب مورد از بودجه های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی انجام گیرد.

بخشنامه پیش بینی بودجه سال 96 دانشگاه در حوزه عمرانی اشاره می کند که تمام واحدها و مراکز دانشگاهی موظفند با هماهنگی کامل معاونت عمرانی دانشگاه، بودجه  مصوب عمرانی را صرفاً در فعالیت‌‌های مرتبط با حوزه‌ عمران هزینه کنند.

بر اساس بندهای این بخشنامه بودجه سما و مدارس وابسته بر اساس چارچوب‌‌های ابلاغیِ معاونت سما و رعایت سیاست‌‌های کلیِ مندرج دراین بخشنامه، در بودجه هر استان پیش‌ بینی و تنظیم شود.

در انتهای این بخشنامه تاکید شده در اجرای آن همکاری تمام معاونت‏‌ها و بخش‏‌های مختلف واحد ها و مراکز دانشگاهی با حوزه برنامه ریزی و امور اقتصادی دانش بنیان در تهیه بودجه 1396 ضروری است و علاوه بر آن مسئولیت کامل تهیه، تنظیم وارسال به موقع طبق جدول زمانبندی ، درستی و نادرستی و دقت آمار و ارقام در سطح واحد ها و مراکز دانشگاهی به عهده رئیس واحد یا مرکز دانشگاهی و در سطح استان با دبیران هیأت امنای استانی است.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها