پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷
اکنون نمی‌توانیم با قطعیت درباره دخالت‌ خارجی در کودتا صحبت کنیم/روند بازداشت‌ها ادامه می یابد
سفیر ترکیه در ایران با بیان اینکه ادامه روند بازداشت‌ها در ترکیه طبیعی است گفت: این بازداشت‌ها و تعلیق‌ از خدمت‌ها تا جایی که همه نهادهای ترکیه از لوث نفوذ سازمان تروریستی گولن پاک شود ادامه خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ رضا هاکان تکین سفیر ترکیه در ایران به تشریح تحولات اخیر ترکیه و مناسبات تهران و آنکارا پرداخت.

وی در بخشی از این گفت‌وگو عنوان کرد:‌ کشورها و دوستان ما که در این روزهای سخت بدون هیچگونه تردیدی در کنار ما بودند و از ما حمایت کردند در آینده در روابط با ما از اولویت جدی برخوردار هستند.

سفیر ترکیه گفت که نسبت به آینده مناسبات تهران و آنکارا بسیار خوشبین است.

* فعلا نمی‌توانیم با قطعیت در مورد دخالت‌ خارجی در کودتا صحبت کنیم

هاکان‌تکین در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال دخالت برخی کشورها در کودتای ترکیه گفت: برخی از مسئولان و وزرای ما این دیدگاه را مطرح کردند که ممکن است دست خارجی پشت این وقایع وجود داشته باشد، اما تا به حال اینها ارزیابی‌های شخصی بوده است و نمی‌توان با قطعیت در این خصوص صحبت کرد.

وی با اشاره به اقامت 16 ساله فتح‌الله گولن در آمریکا تصریح کرد: این موضوع می‌تواند موجب ایجاد این علامت سؤال در ذهن شود، اما ما به عنوان موضع رسمی تا وقتی سند و مدرکی به دست نیاوریم که فلان کشور پشت قضیه بوده و از کودتا حمایت کرده است، نمی‌توانیم کسی را متهم کنیم.

* ارسال پرونده‌ ارتباط گولن با کودتا به آمریکا

سفیر ترکیه در تهران همچنین گفت که ترکیه در روزهای آتی پرونده‌ای را در خصوص ارتباط و دست داشتن گولن و سازمانش با کودتا به طرف آمریکایی ارائه خواهد کرد. 

هاکان‌تکین در پاسخ به این سوال که اگر آمریکا برای استرداد گولن با ترکیه همکاری نکند، آنکارا چه موضعی اتخاذ خواهد کرد؟ گفت: من فعلاً نمی‌توانم در مورد اما و اگرها صحبت کنم.   

* ادامه روند بازداشت‌ها

هاکان‌تکین در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه با گذشت بیش از 10 روز از کودتا کماکان شاهد بازداشت‌، اخراج و تعلیق کارکنان نهادهای مختلف در ترکیه هستیم، اظهار داشت: ادامه روند بازداشت‌ها کاملاً طبیعی است، این بازداشت‌ها و تعلیق‌ از خدمت‌ها تا جایی که همه نهادهای ترکیه از لوث نفوذ سازمان تروریستی گولن پاک شود، ادامه خواهد یافت.

* بها‌نه‌تراشی اتحادیه اروپا برای عضویت ترکیه

این دیپلمات ترک درباره پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه کشورهایی که استانداردهای خیلی پایین‌تری نسبت به ترکیه دارند، ظرف چند سال به عضویت اتحادیه اروپا درآمدند، گفت: اتحادیه اروپا در مقابل عضویت ترکیه، بهانه‌تراشی می‌کند. این مایه تعجب ما نیست که بدون اینکه هنوز اتفاقی در خصوص اعدام‌ها در ترکیه افتاده باشد، آنها این موضوع را بهانه قرار داده‌اند.

* امنیت کامل در شهرهای توریستی ترکیه

هاکان‌تکین با بیان اینکه انجام پروازها در ترکیه روند عادی دارد، عنوان کرد: شهرهایی که مقصد گردشگران هستند، در حال حاضر از امنیت کامل برخوردارند.

مشروح گفت‌وگوی سفیر ترکیه به زودی منتشر می شود.

/انتهای پیام

منبع : فارس
برچسب ها : آنکارا , ترکیه , کودتا
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها