شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
الزام اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد برای ارائه مقالات معتبر در رشته علوم انسانی/ظهور مقالات ایرانی در رشته‌های علوم انسانی دنیا صفر است
رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه ظهور مقالات دانشمندان ایرانی در رشته‌های علوم انسانی دنیا تقریبا معادل صفر است، گفت: اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد را ملزم کردیم که در رشته علوم انسانی مقالات معتبر در مجلات معتبر علمی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در رابطه با نقش این دانشگاه در توسعه علم کشور گفت:‌ ما اقدام و عمل جدی در این زمینه انجام دادیم و آئین‌نامه‌هایی نوشتیم که شتاب علمی را سرعت داده و در عین حال از نظر کمی و کیفی به تولید علم عمق می‌دهد تا از این طریق بتوانیم در توسعه علمی ایران مشارکت بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر در رشته‌های علوم انسانی در بیشتر پایگاه‌های علمی دنیا مقالات دانشمندان ایرانی نمایه نمی‌شود ولی ما در دانشگاه آزاد اعضای هیأت علمی را ملزم کردیم که باید مقالات معتبر در مجلات معتبر علمی در رشته علوم انسانی داشته باشند، این کار باید سال‌ها پیش در سراسر کشور آغاز می‌شد.

میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر 40 درصد دانشمندان و رشته‌های دانشگاهی کشور در زمینه علوم انسانی است، گفت: ظهور مقالات دانشمندان ایرانی در رشته‌های علوم انسانی دنیا تقریبا معادل صفر است، وقتی در دنیا پایگاه‌های معتبری مانند ISI یا VOS رتبه‌بندی می‌کنند رشته‌های فنی مهندسی و علوم انسانی در کنار هم مقایسه می‌شود ولی بار اصلی رتبه‌بندی ایران بر دوش رشته‌های فنی مهندسی است در حالی که باید دانشمندان علوم انسانی ما فعال بشوند.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: بیشتر مقالات علوم انسانی ما به زبان فارسی است در حالی که دانشمندان کشورمان باید این مقالات را به زبان خارجی ترجمه کنند و به دنیا ارائه دهند زیرا علوم انسانی جزو مزیت‌های ایران به شمار می‌روند. ما در علوم انسانی حرف‌های جدیدی برای گفتن داریم ولی این حرف‌های جدید به زبان فارسی بیان می‌شود و دنیا از آن بی‌اطلاع است.

وی افزود: باید افکار جدید خود را در علوم انسانی هم عرضه کنیم بنابراین دانشمندان علوم انسانی کشور باید در تولید علم مشارکت بیشتری داشته باشند و هم‌افزایی ایجاد شود زیرا ما وزن بسیار بالایی در علوم انسانی داریم اما در ژورنال‌های بین‌المللی خاموش هستیم.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها