چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اردوغان: ۳ ماه حالت فوق‌العاده اعلام می‌کنیم
رئیس‌جمهور ترکیه در کنفرانس خبری پس از نشست امنیتی و نشست کابینه شرکت کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ نشست شورای عالی امنیت ملی ترکیه که ظهر چهارشنبه آغاز شده بود پس از پنج ساعت به پایان رسید و بعد از آن نشست کابینه برگزار شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه بیانیه مطبوعاتی را پس از اتمام جلسه شورای عالی امنیت ملی و نشست هیئت وزیران که متعاقب آن صورت گرفت، شخصا قرائت کرد، و گفت: با استناد به ماده 120 قانون اساسی به‌منظور حذف هرچه سریعتر کودتاگران و تمامی عوامل تروریستی به‌مدت سه ماه حالت فوق العاده در کشور اعلام می‌کنیم.

وی افزود: برای اولین بار در تاریخ این کشور، کودتا توسط مردم شکست خورد، ملت قهرمان ترکیه در برابر کودتای نافرجام از خود اسطوره ساختند. 15 جولای، نقطه عطفی برای پایان تاریخ کودتاها محسوب می‌شود.

رئیس جمهور ترکیه گفت: در حال حاضر مسئله این حزب سیاسی یا آن حزب سیاسی مطرح نیست. به‌عنوان رئیس جمهور به ملت خود افتخار می‌کنم و مطمئنم همراه با ملت خود بر تمامی این موانع غلبه خواهیم کرد. به‌عنوان ملت ترک در تاریخ دموکراسی، داستان قهرمانی ثبت و با افتخار از آن یاد خواهیم کرد.

اردوغان  اظهار داشت: فداکاری‌های نیروهای امنیت ما در ساختمان گارد ویژه و اداره پلیس آنکارا مقابل رگبار کودتاچیان، شایسته بالاترین تقدیر و تشکر است.

وی تأکید کرد: این وضعیت به‌هیچ‌وجه به‌خلاف دموکراسی، حقوق و آزادی نیست، بلکه  قدمی در راستای حفاظت از ارزش‌هاست.

اردوغان در ارتباط با اعلام وضعیت فوق العاده در کشور افزود: این امر مغایر دموکراسی، حقوق و آزادی نیست. این تصمیم در راستای تقویت و حفظ ارزش‌های دموکراسی اتخاذ شده است.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: ملت ما برای نخستین بار در تاریخ کشور توانستند کودتای مسلح نظامی را ناکام بگذارند، مردم غیور کشور ما حمایت خود از دموکراسی و حکومت قانونی کشور را به‌قیمت جان خود اثبات کردند.

اردوغان گفت: تمام اقشار ترکیه علیه کودتا به پا خاستند. طی کودتا 246 نفر کشته و هزار و 500 تن دیگر زخمی شدند.

وی افزود: اروپا حق ندارد از اعلام حالت فوق العاده در ترکیه انتقاد کند.

به گزارش آناتولی اردوغان تصریح کرد: به وظیفه خودم به‌عنوان رئیس جمهور ترکیه و فرمانده کل قوا برای پاک کردن ویروس کودتا عمل خواهم کرد.

/انتهای پیام

منبع : تسنیم
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها