پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
در سایه‌ی فروش کرم و لوسیون های خارجی در داروخانه!
وقتی فروش لوازم‌آرایشی و بهداشتی جای دارو را می‌گیرد!
برخی از داروخانه‌ها و داروسازان برای بدست آوردن سود ناچیز، دست از رسالت اصلی خود برداشته‌اند و تمام فضای داروخانه خود را در اختیار لوازم آرایشی-بهداشتی قرار داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ گاهی شاهد آن هستیم که معضلی به نام گم‌شدن مسیر درست، گریبان گیر مجموعه، سازمان و یا بخش خاصی از کشور می‌شود. این مسئله می‌تواند به‌وسیله‌ی عدم تغذیه‌ی مناسب روحی، فکری و یا مادی آن سازمان یا بخش به وجود بیاید.

در بعضی از سازمان‌ها و مراکز، اثر منفی انحراف از مسیر درست، به‌مراتب بیشتر از جاهای دیگر است. یکی از نمونه‌های بارز این ماجرا، داروخانه‌ها هستند.

داروخانه‌ها که باید تأمین‌کننده نیازهای دارویی جامعه باشند، گاهاً به دلیل عدم وجود برخی حمایت‌ها و یا قانع نبودن به درآمد کار تأثیرگذار خود، دست به اقدامی می‌زنند که شایسته یک داروخانه نیست.

امروزه با گشت‌وگذاری کوتاه در برخی از داروخانه‌های اطراف خود، مشاهده می‌کنیم که برخی از آن‌ها دیگر رسماً داروخانه نیستند. یعنی تغییر کاربری داده‌اند و تبدیل به یک مرکز فروش تخصصی لوازم آرایشی-بهداشتی شده‌اند.

این معضل نشان می‌دهد که برخی از داروخانه‌ها و داروسازان برای به دست آوردن سود ناچیز، دست از رسالت اصلی خود برداشته‌اند و تمام فضای داروخانه خود را در اختیار لوازم آرایشی-بهداشتی قرار داده‌اند.

این در حالی است که به نظر نمی‌رسد سود ناشی از فروش دارو تا این حد کم باشد که به داروخانه‌ها حق چنین کاری را بدهیم. بسیاری از مراکز دیگر در شهر وجود دارد که به فروش لوازم آرایشی-بهداشتی می‌پردازند. بااین‌حال چه نیازی هست داروخانه‌ها هم به فروش این لوازم دست بزنند.

در همین راستا ضعف دستگاه‌های نظارتی نیز به این معضل دامن می‌زند. افزایش بی‌رویه تعداد داروخانه‌ها و دانش‌آموختگان داروسازی و عدم وجود بستر مناسب برای درآمدزایی تمام آن‌ها نیز یکی دیگر از مشکلات است.

تمام این‌ها دست‌به‌دست هم داده‌اند تا داروخانه را از رسالت اصلی خود که ارائه خدمات تخصصی دارویی است، جدا کنند.

همچنین خبرهای جدید حاکی از افزایش تعرفه‌ی داروخانه‌ها است که به نظر کافی نیست. در همین راستا رئیس انجمن داروسازان ایران افزایش پنج‌درصدی تعرفه دارو را ناکافی دانست و گفت: دارو یک کالای علمی است و باوجوداینکه سود دارو به‌اندازه کافی نیست، تعرفه داروسازان فقط پنج درصد افزایش داشته است.

رهبر مژدهی آذر در خصوص عملکرد وزارت بهداشت و نظارت بر داروخانه‌ها ابراز داشت: وزارت بهداشت از ارتقای خدمات دارویی غفلت کرده است؛ داروخانه ویترین داروی کشور است اما هیچ توجهی به نوع خدمات عرضه‌شده در داروخانه‌ها نمی‌شود و مشکلات آن‌ها باوجود بازرسی از سوی چهار گروه، ریشه‌یابی نشده است.

تمام این مسائل باگذشت زمان داروخانه را تا سطح یک فروشگاه لوازم دارویی-ارایشی-بهداشتی پایین خواهد آورد که دود این مسئله ابتدا به چشم مردم خواهد رفت.

این موضوع نظارت بیش‌ازپیش دستگاه‌های مسئول و ریشه‌یابی مشکلات این قشر را می‌طلبد.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها