سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
انتقاد یک کارشناس علم فضایی از شرایط پیشرفت علمی کشور در حوزه فضا
کارشناس علم فضایی گفت: در حال حاضر سازمان فضایی، مرکز ملی فضایی، وزارت ارتباطات و وزارت علوم متولی امور فناوری فضایی هستند ولی سوا‌ل‌ها را با هر کدام از این نهادها مطرح کنیم، به دیگری واگذار می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ سیروس برزو روزنامه‌نگار علمی و پیشتاز ترویج فضانوردی در ایران با انتقاد از شرایط پیشرفت فناوری فضایی کشور، گفت: در دولت دهم تمام امور مربوط به ماهواره‌ها و فناوری فضایی در سازمان فضایی متمرکز بود، البته در آن زمان این سازمان تاحدودی کم‌تحرک بود، ولی حداقل تکلیف افراد برای سوال کردن در مورد پیشرفت فضایی روشن بود و می‌دانستیم که اگر انتقاد یا مطلبی داریم باید با چه سازمان یا نهادی مطرح کنیم، ولی حالا با پراکندگی ایجاد‌شده در سازمان فضایی اصلا نمی‌دانیم سوالات یا انتقادات را با کدام مسئول و در کدام نهاد مطرح کنیم.

وی افزود: دولت یازدهم کار دولت دهم را غیرقانونمند دانست و به همین دلیل مسائل مربوط به فناوری فضایی را به چند نهاد واگذار کرد، به طوری که در حال حاضر سازمان فضایی، مرکز ملی فضایی، وزارت ارتباطات و وزارت علوم متولی امر هستند ولی سوا‌ل‌ها را با هر کدام از این نهادها مطرح کنیم، به دیگری واگذار می‌کنند.

این پیشتاز ترویج فضانوردی عنوان کرد: ما قدم‌های خوبی را در بخش فضایی برداشته بودیم، البته اشتباهاتی هم داشتیم، ولی اگر تاریخ فضایی کشورهای آمریکا، روسیه و دیگران را نیز ببینیم آنها هم مشکل و اشتباه داشته‌اند ولی با برنامه ریزی‌های راهبردی و خارج نشدن از مسیرهای تعیین شده، به پیشرفت رسیدند، اما ما با وضعیتی که در حال حاضر داریم یعنی وضعیتی که هیچ کس متولی و پاسخگو نیست نمی‌توانیم گام‌های بزرگی برداریم. ضمن آن که متاسفانه تا نقدی صورت می‌گیرد به یک گروه یا جناح در صورتی که مروجان فناوری فضایی به عنوان خبرنگار و نماینده جامعه باید منتقد باشد همانگونه که در سال‌های قبل نیز به برخی رویه‌ها انتقاد داشتند.

برزو اظهار داشت: من خبرهای خوبی نمی‌شنوم امیدوارم این خبرها صحت نداشته باشند زیرا شنیده‌ام در حال حاضر برخی کارشناسان ما در ایران نمانده‌اند و به کشورهای دیگر رفته‌اند و در آنجا نیز شرایط خوبی ندارند، در حالی که این افراد می‌توانستند در ایران بهترین کارها را انجام دهند و در پیشرفت علم فضایی مؤثر باشند.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها