چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷
تغییر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران/احمد شهید نتوانست بی‌طرف و مستقل عمل کند
معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر از تغییر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران خبر داد و گفت: احمد شهید در طول 5 سال فعالیت خود به عنوان گزارشگر ویژه نتوانست خود را به عنوان یک شخصیت حرفه ای، مستقل و بی طرف معرفی کند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ به نقل ار پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی اظهار داشت: در جریان اجلاس سی و دوم شورای حقوق بشر که از 24 خرداد تا 18 تیرماه در ژنو برگزار شد، رئیس شورا احمد شهید را که هنوز یک سال دیگر از مأموریت وی به عنوان گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران باقی مانده است، به عنوان کاندیدای گزارشگری ویژه آزادی مذهب و عقیده معرفی کرد که با توجه به تعلیق نشست شورا، تصمیم گیری در این خصوص به اجلاس سپتامبر محول شد. از طرف دیگر، رئیس شورا از علاقمندان به صورت کتبی دعوت کرد تا کاندیداتوری خود را برای تصدی پست گزارشگری ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران تا 14 مردادماه اعلام کنند.

معاون ستاد حقوق بشر افزود: احمدشهید عملاًَ حداکثر تا دوماه دیگر در مسئولیت فعلی خود خواهد ماند.

وی درخصوص علل این تصمیم گزارشگر بر کناره‌گیری از سمت فعلی خود گفت: احمد شهید در طول 5 سال فعالیت خود به عنوان گزارشگر ویژه نتوانست خود را به عنوان یک شخصیت حرفه ای، مستقل و بی طرف معرفی کند و همچنین قادر به جلب اطمینان و اعتماد جمهوری اسلامی ایران نشد

غریب‌آبادی تصریح کرد: ازاینرو، دستاورد و توفیق خاصی برای ارائه به شورای حقوق بشر در این مدت نداشت. اگر در برخی گزارشات هم از توفیقات مأموریت خود صحبت کرده درواقع همان مواردی است که ما همواره از پیشرفت‌های حقوق بشری در ایران در چارچوب موازین دینی اسلامی و مبانی قانونی از آنها یاد می‌کنیم و وی فقط تحت برخی شرایط، مجبور به انعکاس گوشه‌ای از آن‌ها شده است. از طرف دیگر، احمدشهید با این انتخاب جدید، می‌تواند تا 6 سال دیگر در راس یکی از مسئولیت‌های حقوق بشری بین المللی بماند، درحالی که در شغل فعلی خود حداکثر تا یکسال دیگر امکان حضور داشت.

معاون ستاد حقوق بشر با تاکید بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در رد مکانیسم گزارشگری، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ یک برنامه و سیاست منسجم و هدفمند در حوزه حقوق بشر، شامل تعامل سازنده و منطقی با سائر مکانیسم‌های حقوق بشری و پاسخگوئی به ادعاها و اتهامات وارده، موجب شد تا ضمن ایجاد تغییرات محتوایی در برخی مواضع و گزارشات گزارشگر ویژه، هر سال از مشروعیت گزارشگر نیز کاسته شود، به گونه ای که میزان آرای مثبت به قطعنامه مأموریت گزارشگر در شورای 47 نفره حقوق بشر از 22 در سال 2011 به 20 در سال 2016 کاهش و میزان آرای منفی نیز از 7 در سال 2011 به 15 در سال 2016 افزایش یافت.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها