شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
مهمترین مشکل کشور ما در عرصه علم، مدیریت دانش است
ایران روشن :رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: اصلی‌ترین مشکل امروز کشور ما در عرصه علم؛ تحقیق و بودجه پژوهش علمی نیست حتی ممنوعیت دسترسی به منابع علمی دنیا هم نیست بلکه مدیریت دانش است.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ به نقل از پایگاه اینترنتی بسیج، سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در همایش خانه نخبگان بسیج علمی که در دانشکده مدیریت دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد گفت: در عرصه کشاورزی وقتی که از دانش استفاده می شود 180 تن سیب در هر هکتار برداشت می‌شود در حالی که متوسط آن 14 تن است این استفاده از دانش در عرصه کشاورزی است.

وی به استفاده دانش در عرصه صنعت دفاعی پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی در عرصه صنعت دفاعی، پیشرفت های بسیار خیره کننده ای داشته است. وقتی که آمریکا به عراق حمله کرد تقریبا هیچ راداری در کشور نمی ساختیم اما همین که تشخیص داده شد که تهدید اصلی، هواپیماها و نیروی هوایی دشمن هستند. کشور ما که تجربه و تخصصی در رادار نداشت امروز نزدیک به 40 مدل رادار و ردیاب با فناوری های بسیار متنوع را در جمهوری اسلامی تولید صنعتی می کند نه ساخت آزمایشگاهی.

نقدی افزود: ما در تولید ردیاب و رادار در سه چهار کشور اول دنیا قرار گرفته ایم. این ظرفیت در همه عرصه های کشور وجود دارد باید بشناسیم و فعال کنیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین، نقش بسیج را فعال کردن این ظرفیت ها دانست و خاطر نشان کرد: نقش بسیج خط شکنی در عرصه تولید، در عرصه انتشار و توزیع و نشر علم است. ما در این زمینه باید فعالانه عمل کنیم و بتوانیم نقش خود را ایفا کنیم و نیازهای روز را بشناسیم. نگذاریم دشمن دانشگاه های ما را به سمت و سویی که او می خواهد ببرد. که یا گرد یاس بر آنها بپاشد و یا به عامل حل مسائل خودش تبدیل کند.

وی به یکی از تهدیدات از سوی دشمن اشاره کرد و گفت: ما امروز مواجه هستیم با سلطه دلار؛ آنچه دشمن ما را با آن تهدید می کند این است که یا دست از انقلابی گری و آزادیخواهی و اسلام بردارید یا ما اجازه معامله با دلار را به ایران نمی دهیم. این یک صورت مسئله است. چند پایان نامه برای این مسئله نوشته شده است.

نقدی، پیشتازی دانشگاه برای حل مسائل را امری مهم دانست و اظهار داشت: در رابطه با این صورت مسئله که «راه های نجات بشر از سلطه دلار چیست» چند مقاله یا پایان نامه نوشته شده است. جامعه علمی توانمند هست و می تواند به این سوالات پاسخ بدهد البته چند جوان با ابتکار خود این کار را شروع کردند و به نتایج خوبی هم رسیده اند که جا دارد ابتدا دانشگاه این کار را شروع می کرد و نگوییم که در شعب ابی طالب هستیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین مهمترین مشکل در عرصه علم را مدیریت دانش عنوان کرد و گفت: شناخت درست صورت مسئله در جامعه و عرضه آن، کاری است که بسیج می تواند به نحو شایسته انجام دهد. شناخت ظرفیت هایی که توانمند هستند در حل مسائل و شناساندن آن که متاسفانه اصلی ترین و کلیدی ترین مشکل امروز کشور ما در عرصه علم؛ تحقیق و بودجه پژوهش علمی نیست حتی ممنوعیت دسترسی به منابع علمی دنیا هم نیست مهم ترین مشکل کشور ما در عرصه علم، مدیریت دانش است.

جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج افزود: کارهایی که واقعا تولید علمی محسوب می شود جنبه زودبازدهی دارند و مدیریت دانش شاید نتواند به سرعت آن دستاوردها را به ما دهد اما در زمان میان مدت آثار شگفت انگیزی ظاهر خواهد شد و در بلند مدت یک جایگاه بسیار بالاتری را از لحاظ علمی به ما خواهد داد.

وی در پایان به شناسایی ظرفیت های کشور اشاره کرد و گفت: اگر بدانیم که چه میزان ظرفیت علمی، امکانات و نیروهای متخصص داریم و اگر بدانیم که چه صورت مسئله هایی داریم اتفاقات بزرگی در کشور رقم خواهد خود اما ما نمی‌دانیم. هیچ کس در کشور نیست که بداند ما چه ابزار صنعتی یا توانمندی صنعتی داریم. و یا چه وسایل آزمایشگاهی داریم این ظرفیت ها باید شناسایی شود در صورتی که این کار انجام شود ما را چندین قدم به جلو می برد و این کاری است که بسیج علمی می تواند انجام دهد.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها