پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
گزارشی از 6 سال دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب؛
مسئله مهمی که رهبر انقلاب 6 سال پی در پی با دانشجویان مطرح کردند
مسئله‌ی مهمی که دانشجویان با آن سروکار دارند و این مسئله از نگاه تیزبین رهبر معظم انقلاب دور نمانده است.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ سالهاست که دانشجویان این مرزوبوم در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان به دیدار رهبر انقلاب می‌روند. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در مورد این دیدار فرموده‌اند"من از این جلسه حقیقتاً، قلباً، عمیقاً خوشحالم"، از سخنان دانشجویان شرکت‌کننده نیز می‌توان فهمید که در این دیدار، حال و هوایی این‌چنین دارند.

در این دیدار که معمولاً ازلحاظ زمانی نیز نسبت به بسیاری از دیدارهای دیگر رهبر انقلاب با اقشار مختلف، طول می‌کشد، ابتدا تعدادی از دانشجویان در مورد دغدغه‌ها و موارد موردنظر خود صحبت می‌کنند و پس‌ازآن نیز سخنرانی رهبر معظم انقلاب آغاز می‌شود. ایشان نیز به بیان نظرات خویش در مورد دغدغه‌ها و صحبت‌های دانشجویان می‌پردازند.

با بررسی سطحی این دیدار در سال‌های اخیر و بیانات رهبر انقلاب، می‌توان به دغدغه‌های ایشان و تصویر جامعی که ایشان از یک دانشجو دارند، دست‌یافت. تصویری که همه‌ی ابعاد شخصیتی یک دانشجو را شامل می‌شود. از مباحث آزاداندیشی و آرمان‌گرایی گرفته تا موضوع ازدواج و تشکیل خانواده دانشجویان!

به نظر می‌رسد هیچ کلیدواژه‌ای در این دیدارها به‌اندازه‌ی جهاد و حرکت پرقدرت علمی تکرار و تأکید نشده است. حرکتی پرقدرت که چشم‌های جهانیان را در برخی از علوم مختلف به ایران خیره کرده است.

رهبر انقلاب در سال 90 در دیدار رمضانی با دانشجویان می‌فرمایند:" دشمن به دنبال کوبیدن حرکت علمی در کشور است؛... کوبیدن حرکت علمی در کشور، با ترساندن دانشمند ما، با حذف دانشمند ماست. با این چشم به قضیه نگاه کنیم.... الآن خوشبختانه تا حدود زیادی هم این حرکت علمی در کشور به ثمر رسیده. می‌خواهند این را متوقف کنند؛ خب، در مقابل این باید حساسیت نشان بدهید."

این مسئله به‌خوبی نشان می‌دهد که دشمنان نمی‌خواهند عقب‌افتادگی چندساله‌ی این مملکت به این زودی‌ها جبران شود.

ایشان در دیدار سال 91 و در دیدار دانشجویان پس‌ازآن که مبحث آرمان‌گرایی را مطرح می‌کنند، می‌گویند:"... آرمان‌گرائی در علم، یعنی درزمینه‌ی مسائل علمی باید دنبال قله بود؛ که این، توجه شما را به درس خواندن و خوب درس خواندن باید نتیجه بدهد. من به شما عرض بکنم؛ امروز درس خواندن، علم‌آموزی، پژوهش و جدیت در کار اصلی دانشجوئی، یک جهاد است."

تقریباً یک سال بعد یعنی در سال 92 ایشان در همین دیدار رمضانی می‌فرمایند:" امروز یکی از نیازهای اساسی و درجه‌ی یک کشور، نیاز علمی است... من عقیده‌ام  این است که کار علمی در دانشگاه و در کشور باید جهادی باشد؛ کار علمىِ جهادی انجام بگیرد."

این موضوع قطعی است که استمرار حرکت علمی در کشور، بدون تلاش و جهاد شبانه‌روزی دانشجویی که به آینده‌ی این کشور امیدوار است و راه ساختن آینده را در خود می‌بیند، ممکن نخواهد بود.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب یک‌بار دیگر در سال 93 و در همین دیدار رمضانی دانشجویی با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان می‌گویند:" کار علمى و تلاش علمى، امروز در کشور و در دانشگاه‌‌ها و پژوهشگاه‌‌هاى ما تلاش زنده و موفق و مورد تحسینى است، منتها همه باید توجه داشته باشند که علم، مقدمه‌‌ى عمل است؛ علمِ نافع عبارت است از آن علمى که به کار کشور بیاید و مفید براى حل مشکلات کشور باشد..."

این مسئله بدیهی است که کار علمی در کشور باید ناظر بر نیازهای کشور باشد، نه اینکه چشم‌بسته در جهت نوشتن مقالاتی تلاش شود که به هیچ درد کشور نمی‌خورد. البته در این مورد باید نیازسنجی لازم انجام شود و جهت‌دهی کلی از سوی مسئولان مشخص شود.

مسئله‌ی جهاد علمی تا اینجا مورد اهمیت است که رهبر انقلاب سال گذشته نیز در این دیدار دانشجویی به مسئله‌ی حرکت علمی اشاره کردند و فرمودند:" ازجمله آرمان‌ها رشد علمی است...بیشتر پیشرفت‌های علمی برجسته‌ی ما به‌وسیله‌ی جوانان ارزشی به وجود آمده..."

این یعنی رهبر انقلاب اسلامی 5 سال پی‌درپی دانشجویان را به حرکت علمی سوق داده‌اند، حرکتی سازنده که عقب‌افتادگی‌هایی که دولت‌های خائن قبل از انقلاب به این مرزوبوم تحمیل کرده‌اند را جبران کند و کشور را به آن نقطه‌ی مطلوب استقلال علمی برساند.

توصیه های پی در پی رهبر معظم انقلاب در طول این سالیان ادامه داشته است تا اینکه عصر دیروز و در سال 95 برای ششمین سال متوالی ، مقام معظم رهبری دانشجویان را به موضوعات اقتصاد دانش بنیان و مقاومتی، پیشرفت اسلامی ایرانی و شتاب علمی توصیه نمودند.

با این اوصاف و با توجه به گزارش‌هایی که از کاهش سرعت رشد علمی کشور به گوش می‌رسد، به نظر می رسد یکی از وظایف مهمی که دانشجویان در این برهه بر دوش دارند مشخص شده است، آن هم پیشرفت روزافزون علمی کشور از طریق جهاد علمی می باشد.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها