چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
بسیج دانشجویی نمی‌گذارد سر و ته ماجرای حقوق‌های نجومی را هم بیاورند/ پدیده آقازاده‌ها از همین پرداخت‌های ناروا به وجود آمد
ایران روشن :مسؤول سازمان بسیج دانشجویی گفت: ما در بسیج دانشجویی مسئله حقوق نجومی را مدام پیگیری خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم بی نتیجه سر و ته ماجرا را هم بیاورند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ داوود گودرزی مسؤول سازمان بسیج دانشجویی کشور با اشاره به انتشار فیش‌های نجومی برخی مدیران، گفت: این مسئله از چند جهت قابل ملاحظه است، اولاً مدیران دولتی که این حقوق‌ها را گرفته‌اند، باید بدانند که از لحاظ شرعی این حدود و میزان حقوق دریافتی مصداق «اکل مال به باطل» است.

* حقوق‌های نجومی و استفاده از آن یک کار حرام و باطل است

وی ادامه داد: در شرع ما گفته شده که باید در قبال کسب یک مال کاری را انجام داد، واقعا حقوق 200 میلیونی و 400 میلیونی و 600 میلیونی بابت چه کاری پرداخت می‌شود؟ حکومت ما دینی است پس طبیعتاً باید حاکمان و مدیران بر اساس شرع و دین رفتار کنند.

گودرزی با بیان اینکه دریافت چنین حقوق‌هایی حرام است، خاطر نشان کرد: اگر مسؤولی مالی حرام سر سفره خودش ببرد چه انتظاری از مابقی جامعه می‌تواند داشته باشد؟

وی افزود: از طرفی از لحاظ شرعی حقوق‌های نجومی و استفاده از آن یک کار حرام و باطل است و تبعات خاص خودش را خواهد داشت. از طرفی هم حقوق‌های نجومی باعث شکاف طبقاتی می‌شود. اینگونه که یک عده در رفاه به سر می‌برند و یک عده هم باید در فقر همچنان باشند.

* پدیده آقازاده‌ها از همین پرداخت حقوق‌های نجومی به وجود آمد

 مسؤول سازمان بسیج دانشجویی تصریح کرد: پدیده آقازاده‌ها از همین پرداخت حقوق‌های نجومی به وجود آمد. وقتی یک نفر این حجم حقوق را دریافت کند معلوم است فرزندانش چگونه زندگی خواهند کرد و همین مسئله باعث ایجاد پدیده آقازاده خواهد شد.

گودرزی یادآور شد: وقتی کسی حقوق نجومی دریافت کند مسلماً به فکر سرمایه‌گذاری و کسب و کار می‌افتد و به دنبال این است که کسب و کار خود را گسترش دهد در این صورت آیا می‌تواند به مشکلات و درد مردم رسیدگی کند؟

وی گفت: وقتی مدیری تا این حد در رفاه زندگی کند که ماهانه ده‌ها میلیون حقوق بگیرد اصلاً نمی‌فهمد محرومیت، حاشیه‌نشینی، کارتن‌خوابی، اعتیاد و این مسائل یعنی چه تا بتواند راه حلی بیاندیشد.

گودرزی ادامه داد:‌ پرداخت حقوق‌های نجومی روح خدمتگزاری را از بین می‌برد، کسی که چنین حقو‌ق‌هایی را دریافت می‌کند مسلماً فهم و درکی از مشکلات مرد نمی‌تواند داشته باشد.

 مسؤول سازمان بسیج دانشجویی خاطر نشان کرد: یک مسئله دیگری که در این رابطه وجود دارد بحث سیاسی و امنیتی این مسئله است و آن هم این است که مهمترین سرمایه یک نظام که اعتماد عمومی است با دیدن چه مسائلی از بین خواهد رفت‌، وقتی یک مدیر در ماه 500 میلیون دریافت کند در حالیکه مردم با هزاران مشکل روبرو هستند مسلماً اعتماد عمومی سلب خواهد شد.

* مسئله‌ حقوق‌های نجومی ضربه‌ای جدی بر اعتماد عمومی وارد کرد

وی گفت: بحث حقوق‌های نجومی ضربه‌ای جدی بر اعتماد عمومی وارد کرده است مسلماً جرم سنگینی رخ داده به همین دلیل هم کسی این حقوق را گرفته و هم کسی که این حقوق را داده هر دو مرتکب جرم سنگینی شده‌اند.

گودرزی ادامه داد: بحث اعتماد عمومی یک بحث جدی است، بحث فتنه 88 هم که جرم بزرگی انجام شد از ناحیه اعتماد عمومی بود.

وی افزود: کسی حق ندارد به اعتماد عمومی خدشه‌ای وارد کند ولی بحث حقوق‌های نجومی به اعتماد عمومی خدشه وارد کرد.

* موضوع پرداخت‌های ناروا یک پدیده کثیف و یک جرم سنگین است

مسؤول سازمان بسیج دانشجویی افزود: آثار و تبعات اجتماعی موضوع حقوق‌های نجومی از لحاظ مختلف بسیار خطرناک است و هر طور که نگاه کنیم این موضوع پرداخت‌های ناروا یک پدیده کثیف و یک جرم سنگین است که حتماً باید با آن برخورد شود.

وی اظهار داشت: آیا اینکه ما با یک نفر برخورد کنیم و مثلاً مدیرعامل فلان بانک را عزل کنیم مسئله حل می‌شود؟ مهم این است که مدیرعامل بعدی که می‌آید چقدر حقوق خواهد گرفت؟ این مسئله باید ریشه‌ای بررسی شود.

* قوای سه‌گانه باید سریعا موضوع حقوق‌های نجومی را پیگیری کنند

گودرزی افزود: هم دولت، هم قوه قضائیه و هم مجلس هر سه موظفند که با جدیت و سریع مسئله حقوق‌های نجومی را پیگیری کرده و اقدامات لازم را انجام دهند. باید فرمولی که مدیران طبق آن قرار است حقوق بگیرند منتشر شود، مثلاً مشخص شود یک مدیر کل یا یک استاندارد یا یک رئیس دانشگاه چقدر باید حقوق بگیرد.

گودرزی اضافه کرد: در مرحله بعد کسانی که تاکنون اضافه گرفته‌اند، حتی اگر مبلغ کمی هم باشد، باید آن را برگردانند، قوه قضائیه باید به این مسئله جدی ورود کند شاید مبلغ این حقوق‌ها در مقابل فسادهایی که صورت گرفته خیلی بالا نباشد ولی تبعات اجتماعی و سیاسی بالایی دارد.

مسؤول سازمان بسیج دانشجویی خاطر نشان کرد: نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که اگر مدیری را به دلیل اینکه زیاد گرفته عزل کردیم باید برای نفرات بعدی برنامه‌ریزی شود که این ماجرا تکرار نشود.

گودرزی یادآور شد: هر سه قوه باید مدام به مردم در رابطه با دریافت حقوق مدیران گزارش دهند و بسیج دانشجویی، دانشجویان و رسانه‌ها هم نسبت به این مسئله وظیفه جدی دارند و باید این مسائل را پیگیری و مطالبه کنند.

* با عزل یک یا دو نفر مسئله پرداخت حقوق‌های نجومی حل نمی‌شود

وی گفت: در این ماجرا با عزل یک یا دو نفر مسئله حقوق‌های نجومی حل نمی‌شود، این موضوع هزینه زیادی برای کشور داشته و نباید از کنار آن به راحتی گذشت.

گودرزی ادامه داد: ما به عنوان بسیج دانشجویی مسئله حقوق نجومی را مدام پیگیری می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم بخواهد سر و ته ماجرا را هم بیاورند.

گودرزی در خاتمه گفت: همه باید دست به دست هم دهند تا با ریشه کن کردن این موضوع، اعتماد عمومی سر جای خودش برگردد.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها