پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
دانشجویان دانشگاه علم و صنعت مصداق‌های اردوی مختلط را ارائه کردند
پس از منتشر شدن خبر اعتراض 300 نفره دانشجویان به بروز مشکلات فرهنگی در دانشگاه‌ها معاون فرهنگی وزیر علوم خواستار ارائه مصداق‌های این جریان شد که دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نیز مصداق‌های اردوهای مختلط را ارائه کردند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ محمد حسنی نماینده دانشجویان معترض دانشگاه علم و صنعت، اظهارات ضیاهاشمی(معاون فرهنگی وزیرعلوم) را تعجب آور خواند. 

نماینده ارائه دهنده طوماری که شامل امضای حدود 300 نفر از دانشجویان علم و صنعت در اعتراض به برگزاری اردوهای مختلط در دانشگاهشان بود، افزود: معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در حالی اعلام کرده که دانشجویان مصداق‌های اردوهای مختلط را ارائه دهند که گزارش کامل اردوها به همراه اسامی برخی افراد و تشکل‌های برگزار کننده به نامه پیوست و برای وزیر علوم ارسال شده بود.

وی گفت: این فرافکنی معاون وزیر در ارتباط مستقیم با دیدار سالیانه رهبری با دانشجویان است، این که بدیهی‌ترین تخلفات را انکار می‌کنند درحالی که تصاویر و مستندات آن تخلفات برایشان ارسال شده است حقیقتا جای تعجب دارد.

نماینده دانشجویان علم و صنعت ادامه داد: معاون وزیر علوم گفته است که «نباید اخباری منتشر شود که درست نباشد. البته ما بنای برخورد نداریم و بنای ما گفت‌وگو است. ما همواره تأکید کرده‌ایم هم‌اکنون نیز می‌بینیم که ما مجوز برگزاری هیچ اردوی مختلطی را ندادیم و نخواهیم داد.» این تهدید حقیقتا چه معنایی دارد؟

وی افزود: آقایان پیگیری و برخورد کنند تا حقیقتا بدانیم چه کسی دروغگو است! ما نمی‌دانیم برخی از عزیزان تاکی می‌خواهند صورت مسئله را پاک کنند؟ مقام معظم رهبری به اردوها اعتراض کردند، دوستان فرمودند: اردوی مختلط نداشته و نخواهیم داشت، رئیس جمهور اعتراض کردند و فرمودند به طور جد از این اردوها جلوگیری شود، دوستان فرمودند 13 اردو بیشتر نبوده است ولی دانشجویان علم و صنعت آمار اردوهای اردیبهشت ماه دانشگاه‌شان را به طور میانگین هفته‌ای 2 اردوی بامجوز معاونت فرهنگی اعلام کردند.

وی افزود: آقایان انکار می‌کنند و اردوها را حاصل قرارهای دانشجویان بدون اطلاع معاونت فرهنگی عنوان می‌کنند و تمام این‌ها درحالی است که بودجه این اردوها از بیت‌المال هزینه می‌شود.

نماینده دانشجویان ادامه داد: اگر بنا به برخورد باشد و ادعای 300 نفر از دانشجویان دروغ است، همه را محاکمه کنند، ما که نام و شماره دانشجویی و امضای آن‌ها را برایتان فرستاده‌ایم، ولی قبل از آن باید آقایان پاسخگو باشند که جواب صحبت‎‌های نماینده نهاد رهبری در کمیته اردوها و مدیر فرهنگی دانشگاه علم و صنعت را چه می‌خواهند بدهند؟

وی افزود: مسئول نهاد رهبری دانشگاه علم وصنعت حجت‌الاسلام  غلامی را به عنوان نماینده خود در جلسه اردوهای دانشگاه علم و صنعت معرفی کرده بودند و این مسئولیت در انتهای اردیبهشت‌ماه امسال به حجت‌الاسلام کریمی سپرده شد. حجت‌الاسلام غلامی بارها نسبت به اردوهای مختلط دانشگاه اعتراض کرده بودند و حتی گاهی اوقات جلوی اتوبوس اردوی مختلط را گرفته بودند که این امر با اعتراض معاون فرهنگی دانشگاه مواجه شد.

وی گفت: وی که سال‌ها در زمینه اردوهای فرهنگی سابقه کاری دارند، بارها و بارها ضعف آیین نامه‌های برگزاری اردوها را عنوان کرده بود و مهم‌ترین مسئله را خارج دانستن اردوی علمی از حیطه اردوهای دانشجویی و مسائل و شرایط قانونی مربوط به آن دانسته بودند.

نماینده دانشجویان اضافه کرد: حتی این امر که مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه مجوز اردویی را امضا نکند و اردو مجوز نگیرد ولی بدون مجوز برگزار شود نیز در دانشگاه علم و صنعت مسبوق به سابقه است و مستنداتش در تصویری به نامه‌ وزیر علوم پیوست شده است. اگر آقای هاشمی مایل باشد، صوت جلساتی که وی به صورت کاملا انقلابی از اردوهای مختلط انتقاد می‌کند نیز موجود و قابل ارائه است.

وی گفت: حقیقتا معنای فرافکنی‌های معاون وزیر را متوجه نمی‌شویم. شخص مدیر فرهنگی دانشگاه علم و صنعت در مصاحبه‌ خود در سال قبل گفت «همان طور که مقام معظم رهبری در سخنان خود به عدم برگزاری اردوهای مختلط تاکید کردند ما نیز تمامی اردوهای خود را تک جنسیتی برگزار می‌کنیم جز اردوی علمی که تحت کنترل و نظارت اساتید برگزار می‌شود.»

وی ادامه داد: وقتی خود مسئولان دانشگاه به برگزاری این اردوها اذعان دارند، معاون وزیر چرا ادعای 300 دانشجو را سیاه‌نمایی خوانده و تهدید به برخورد با اخبار خلاف واقع می‌کند؟ مدیر فرهنگی دانشگاه علم و صنعت در همان مصاحبه‌ گفت «دانشگاه علم و صنعت تمامی برنامه‌های اردوهای خود را با مجوز وزارت علوم برگزار می‌کند»

وی افزود: حال مشخص شده است که چه کسانی اخبار خلاف واقع منتشر می‌کنند. معاون وزیر گفت: مصداق‌ها را اعلام کنیم، گرچه در گزارش خود اعلام کرده‌ایم، اما باز هم اعلام می‌کنیم، فقط در اردیبهشت‌ماه که آخرین ماه برگزاری کلاس‌ها بوده است اردوی کرمان  و یزد برگزار شد، این‌ها اردوی‌های چند روزه مختلط بودند، اردوهای یک روزه بازدید از کارخانه های ایران خودرو و پگاه و ... هم به راحتی قابل تفکیک بوده‌اند اما متاسفانه... حتی در گزارش ما به وزیر علوم از اردویی با حضور 30 نفر از دختران و 30 نفر از پسران صحبت شده است که به راحتی قابل تفکیک بوده است اما باز هم به صورت مختلط برگزار شده است.

وی ادامه داد: ما این‌ مصداق‌ها را گفتیم، شما مطمئن باشید برخورد قاطعی صورت نخواهد گرفت. اما مسئله مهم‌ خواسته ما 300 نفر بود که متاسفانه اصلا به چشم معاون وزیر نیامد، وی ایرادات آیین نامه‌ را منکر می‌شد، و در حالی که خودش اذعان داشت که اردوهای علمی مقوله کاملا جدایی است، دقت نکرد که اعتراض علم و صنعتی‌ها هم به همان اردوی علمی است، به بهانه اردوی علمی دانشجویان را چند روز به کویر و دشت و شمال می‌برند ولی در کنار آن هزار مفسده نیز به وجود می‌آید.

وی با مروری بر ایرادات آیین‌نامه برگزاری اردوها، به امید آنکه اصلاح شود؛ گفت: ماده 25 آیین نامه، اردوهای دانشجویی همه وزارتخانه‌ها و نهادهای رسمی دیگر را از حیطه این آیین نامه خارج می‌کند، درحالی که آیین نامه دیگری وجود ندارد و این باعث سلیقه‌ای شدن امر می‌شود. یعنی برای برگزاری اردوی مختلط کافیست با یکی از ارگان‌های دولتی خارج از دانشگاه‌ها هماهنگ باشید.

نماینده دانشجویان گفت: تبصره ماده 2 آیین‌نامه، اعلام می‌کند که اگر با گروه آموزشی خودتان در دانشکده هماهنگ باشید و از آن‌جا مجوز بگیرید، هیچ نیازی به اجرای این آیین نامه و پاسخ‌گویی به وزارتخانه و دانشگاه و ... ندارید. دقت شود که آیین نامه دیگری وجود ندارد. این موضوع حتی این اجازه را به دانشگاه‌ها داده است که برای خودشان آیین نامه اجرایی اردوهای مختلط طراحی کرده و فرم‌های مربوط به آن را طراحی کنند.

وی اضافه کرد: در پایان این که آیین نامه مربوط به 9 سال قبل، که بسیاری از موارد را هم بدون وجود آیین نامه دوم از حیطه خودش خارج اعلام می‌کند، نمی‌تواند آیین نامه مناسبی باشد.

 

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها