پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
نگاهی به اوقات فراغت دانشجویان در تابستان؛
تعطیلات تابستان، فرصتی که قدر آن را نمی‌دانیم!
تعطیلات تابستان پس از خستگی امتحانات فرا رسیده است و فرصتی است تا با دست پر به دانشگاه برگردیم.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ چشم روی‌هم گذاشتیم و دو ترم دیگر گذشت. این یعنی یک سال گذشته و ما یک سال بزرگ‌تر شده‌ایم؛ یا به بیان بهتر یک سال دانشجوتر شده‌ایم. بعضی‌ها می‌گویند یک سال به کنکور نزدیک‌تر شده‌ایم، بعضی‌ها هم می‌گویند یک سال راحت‌تر شدیم ...

به‌هرحال امتحانات این ترم تمام‌شده و ما با کلی استرس، منتظر نمرات درخشان خود در سیستم‌های آموزش دانشگاه خود هستیم. البته اگر سیستم آموزشی شما هم مثل سیستم آموزشی ما باشد که فقط با اینترنت اکسپلورر باز می‌شود، تازه اول مکافات است؛ چراکه یک روز باز می‌شود و یک روز دیگر واقعاً معلوم نیست که باز شود.

گذشته از این مسائل، نکته مهم این است که بالاخره تابستان رسید. البته این تعطیلات تابستان برای اشخاص مختلف متفاوت است. برای بعضی‌ها مساوی 90 روز مرخصی استعلاجی و برای برخی دیگر برابر 90 روز کارگری در ساختمان‌های نیمه ساخته در زیر آفتاب سوزان است. این موضوع به آن جهت موردتوجه است که نا سلامتی به همه‌ی ما می‌گویند دانشجو!. ولی به‌راستی چرا بین دانشجویان این مقدار تفاوت است؟

با توجه به اینکه این فرصت 90 روزه نیز مثل برق و باد می‌گذرد، معلوم می‌شود که باید از آن درست استفاده کرد. این 90 روز می‌تواند سکوی پرتاب یک دانشجو باشد و او را به‌اندازه‌ی ماه‌ها جلو بیندازد. دانشجویی که تا دیروز زیر خروارها پروژه و تمرین و جزوه و... بود، حالا فرصتی پیداکرده تاکمی نفس بکشد و به خودش و آینده‌اش فکر کند.

به‌طور عادی همان‌طور که بین دانشجویان نیز مطرح است، برخی از دانشجویان برای تابستان یک برنامه‌ی درسی سبک را دنبال می‌کنند. این دانشجویان به دودسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند، دسته‌ی اول دانشجویانی هستند که واحدهایشان عقب‌مانده و همین چند واحد تابستانی را غنیمت می‌شمارند و دسته‌ی دوم دانشجویانی هستند که نه‌تنها واحدهایشان عقب نمانده بلکه از برنامه پیشنهادی سیستم آموزشی هم جلوترند و می‌خواهند این 6 واحد را هم از دست ندهند.

این دودسته از دانشجویان روش مناسبی را برای پر کردن گوشه‌ای از فراغت خود در تابستان یافته‌اند.

دسته‌ای از دانشجویان ترم تابستانی ندارند، ولی هیچ‌گاه از سرمایه‌گذاری بر روی خود خسته نمی‌شوند. این دانشجویان یا برای کنکور مطالعه می‌کنند یا برای ترم بعد. این دانشجویان هم عاقبت‌به‌خیر خواهند شد. آن‌ها حتماً از مطالعه‌ی کتاب‌های علمی و غیرعلمی نیز در ایام تابستان غافل نخواهند شد که روش مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت خود است.

دسته‌ی دیگری از دانشجویان تا بوی تعطیلات به مشامشان می‌رسد، به فکر دست و پا کردن یک شغل مناسب پاره‌وقت برای خود هستند. این دانشجویان نیز اگر از مطالعه کتب مختلف غافل نشوند و برای خود برنامه‌ی مناسبی داشته باشند، رستگار خواهند شد.

در کنار همه‌ی این موارد، دانشجویان نباید در ایام تعطیلات از شرکت در برخی کلاس‌های آموزشی مفید و مرتبط با رشته‌ی خود غافل شوند. این کلاس‌ها می‌توانند آن‌ها را با فضای حقیقی رشته‌ی خود آشنا کنند.

البته از هرچه بگذریم سخن دوست خوش‌تر است و حاشا که زمان زیادی از فراغت تابستانی دانشجویان عزیز، در گشت‌وگذار و تفریحات سالم با همراهی دوستان خود خواهد گذاشت. این موضوع کاملاً عادی است. همچنین دانشجویان باید با این‌گونه تفریحات، خود را برای حضور قدرتمند در رقابت‌های درسی‌ترم بعد آماده کنند.

ازجمله مواردی دیگری که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، حضور دانشجویان فعال و تأثیرگذار در عرصه‌های سیاسی و فرهنگی جامعه است. این دانشجویان بااینکه در زمان تحصیل خود از این موارد غافل نمی‌شوند، اما در ایام تابستان فرصتی پیدا کمی کنند تا در کنار مطالعات خود، به فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی خود عمق بیشتری بدهند. این دانشجویان را همه‌جا می‌توان یافت. در مساجد، کانون‌ها، سازمان‌های خصوصی فرهنگی و مؤسسات مختلف.

ازجمله فعالیت‌های مفیدی که برخی از دانشجویان در تابستان آن را تجربه خواهند کرد، حضور در اردوهای جهادی در مناطق محروم کشور است. این دانشجویان بی‌شک تابستان متفاوتی را تجربه خواهند کرد و در کنار تحصیل و تفکر، درس عمل، ازخودگذشتگی، تقوای فردی و اجتماعی را نیز فرا خواهند گرفت.

 اما حرف آخر اینکه تعطیلات تابستان برای یک دانشجو فرصت است. فرصتی که با استفاده از آن می‌توان فرصت‌های بزرگ‌تر را در آینده‌ای نزدیک به دست آورد.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها