شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
سم خطرناک در دانشگاه‌ها، اساتیدی هستند که هویت ایرانی ـ اسلامی ما را تخریب می‌کنند
ایران روشن :عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به نقش علمی و فرهنگی اساتید در تربیت دانشجویان، گفت: سم خطرناک در دانشگاه‌ها، اساتیدی هستند که هویت ایرانی ـ اسلامی ما را تخریب می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ رضا روستا آزاد عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به دیدار اخیر دانشگاهیان با مقام معظم رهبری اظهار داشت: این دیدار حاوی نکات مهمی برای همه مردم علی‌الخصوص جامعه دانشگاهی داشت که مهم‌ترین آن بحث چشم‌انداز آینده کشور بود.

وی افزود: در خصوص چشم‌انداز آینده کشور دو نگاه و گزینه پیش روی ملت ایران قرار دارد، نگاه و گزینه اول ایرانی است مقتدر، ثروتمند، از نظر علمی برجسته و متدین. نگاه دیگر ایرانی وابسته، فقیر و دارای شاخص‌های دینی پایین و از نظر علمی نیز عقب‌افتاده است.

روستا آزاد با بیان اینکه طبق سخنان مقام معظم رهبری نمی‌شود کشوری در عین وابستگی، ثروتمند هم باشد، گفت: در بین دو نگاه و گزینه موجود، طبیعتاً همگان نگاه اول را انتخاب می‌کنند. ایرانی که بتواند در چشم‌انداز 20 سال دیگر، هم از نظر مالی ثروتمند باشد، هم از نظر علمی پیشرفته، هم از نظر شاخص‌های عدالت در رتبه بالا و هم مستقل.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه رسیدن به چنین جامعه‌ای به دست مدیران آن جامعه امکان‌پذیر می‌شود، گفت: مدیران جامعه نیز همین دانشجویانی هستند که وظیفه تربیت آنان برعهده اساتید است. جوانانی که امروز زیر نظر اساتید علم می‌آموزند، کسانی هستند که می‌توانند آینده کشور را بر اساس نوع نگاه اول رقم بزنند.

وی خاطرنشان کرد: از طریق اهتمام به تربیت صحیح این دانشجویان است که ما می‌توانیم آینده کشور را طبق نگاه اول پیش ببریم، لازمه این کار این است که اساتیدی که فرماندهان جنگ نرم هستند، افسران جنگ نرم  که همان دانشجویان هستند را با روحیه انقلابی پرورش دهند و آماده پذیرش مسئولیت‌ها کنند.

رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به نقش علمی و فرهنگی اساتید در تربیت دانشجویان گفت: در حوزه فرهنگی در ابتدا باید این را بدانیم که کار اصلی دانشگاه، کار فرهنگی است. این دیدگاه در مقابل کسانی است که کار اصلی دانشگاه را تولید علم می‌دانند. درحقیقت فرهنگ در دانشگاه یک کار فوق‌برنامه نیست. در این خصوص بعضی مکاتب مدیریت دانشگاه از جمله مکتب آکسبریجی، فرهنگ را اصل می‌دانند و مأموریت اصلی دانشگاه را فرهنگ می‌دانند.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در خصوص کار فرهنگی موضوع فرماندهان و افسران جنگ نرم را مطرح کرده که این تعبیر وظیفه اساتید در حوزه فرهنگ را گوشزد می‌کند.

روستا آزاد پیرامون نقش اساتید در پرورش علمی دانشجویان گفت: در حوزه تولید علم باید با سرعت بیش‌تری پیش برویم؛ چراکه در این حوزه از دیگران عقب افتاده‌ایم. به همین خاطر باید تلاش بیش‌تری برای جبران عقب‌ماندگی کنیم و باید چند برابر سرعت رشد جهان، سرعت رشد علمی داشته باشیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: علاوه‌بر این در تولید علم، کارها و اقدامات دانشگاهیان و اساتید باید ناظر به نیاز کشور باشد. پژوهش گمشده و بدون هدف مشخص به درد کشور نمی‌خورد.

وی با اشاره به لزوم تقویت هویت فرهنگی و انقلابی جوانان گفت: این مسائل باید بیان شود که علی‌رغم همه دشواری‌ها از جمله تحریم، جنگ و موارد دیگر، غربی‌ها به رشد علمی ایران اعتراف می‌کنند و آن را نگران‌کننده می‌خوانند و اینکه اعلام می‌کنند تحریم‌ها باعث رشد ایران شده است.

رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف در خصوص الزامات انقلابی بودن و انقلابی ماندن دانشجو و دانشگاه گفت: وقتی می‌گوییم فرهنگ اولویت اول دانشگاه است، منظور برگزاری کنسرت‌ و اردوهای مختلف نیست. فرهنگ یعنی فعالیت‌هایی در راستای ترویج و توسعه فرهنگی دینی، انقلابی و اسلامی.

وی خاطرنشان کرد: در این رابطه نیز مقام معظم رهبری فرمودند که دانشجویان باید به‌گونه‌ای تربیت شوند که به ایرانی بودن و هویت انقلابی خود افتخار کنند، البته در این مسیر سم خطرناک در دانشگاه‌ها اساتیدی هستند که هویت ایرانی ـ اسلامی ما را تخریب می‌کنند.

روستا آزاد در پایان گفت: دانشگاه‌ها باید اساتید ارزشی و دانشجویان انقلابی را قدر بدانند و از آنها استفاده کنند تا اینان بتوانند فرهنگ انقلابی و اسلامی ما را در دانشگاه‌ها توسعه دهند.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها