پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
گزارشی از هشدارهای چندگانه رهبر انقلاب به مسئولان دانشگاه؛
مسئولان در برابر خیانت به محیط دانشجویی بی‌تفاوت نباشند
برخی از اقدامات و فعالیت‌هایی که به نام فرهنگ در درون دانشگاه انجام می‌شود تااندازه‌ای مهم است که رهبر انقلاب طی یک سال گذشته چندین بار در این خصوص سخن گفته‌اند و به مسئولان در این خصوص هشدار داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ این موضوع را تمام نقاط دنیا تأیید می‌کنند که دانشگاه مکانی برای تعلیم و تربیت نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف علمی و اجتماعی است تا با تلاش آن‌ها جامعه مسیر پیشرفت را طی کند.

این گذراندن مسیر پیشرفت در دانشگاه‌ها نیازمند پدید آمدن شرایط خاصی ازجمله بالا رفتن سطح تلاش اساتید، دانشجویان و نظام آموزشی کشور و نیز قرار گرفتن در راهی که به فرهنگ و عرف جامعه احترام گذاشته شود، است.

اما چند سالی است که در برخی از دانشگاه‌های کشورمان شاهد مواردی هستیم که در عرف جامعه اسلامی ما جایگاهی ندارد و برخی از افراد تلاش می‌کنند تا این موارد را در اذهان قشر تحصیل‌کرده به امری طبیعی و بدون مشکل مبدل کنند.

مسائلی مانند برگزاری کنسرت‌ها و اردوهای مختلط از مهم‌ترین اتفاقات فرهنگی است که در سال‌های اخیر به نام فرهنگ و ایجاد شادی و نشاط در برخی از دانشگاه‌ها در حال انجام است که این مسئله نه‌تنها پیشرفت‌های علمی جامعه را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد، بلکه در کنار آن به باورهای فردی و اجتماعی این دانشجویان آسیب‌های جدی وارد می‌آورد.

به همین جهت رهبر انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه‌های کشور که بیست و نهم خردادماه امسال برگزار شد در این رابطه فرمودند: «اینکه بنده گاهی اوقات راجع به این اردوهای مختلط و کارهای خلاف و این‌چیزها مدام تذکّر می‌دهم، این را حمل بر خشکه‌مقدسی نکنند؛ این‌ها ایراد به وجود می‌آورد، این‌ها اشکال به وجود می‌آورد و محیط دانشگاه را از آن شکلی که باید و لازم است خارج می‌کند. اینکه ما در مقابل این‌چیزها بی‌تفاوت باشیم، درست نقطهٔ مقابل آن‌چیزی است که ما امروز از دانشگاه توقّع داریم و در دانشگاه‌هایمان به آن نیاز داریم.»

این سخنان رهبر انقلاب به‌عنوان هدایت‌گر جامعه اسلامی ایران بسیار واضح نشان می‌دهد که قرار گرفتن در این مسیر نه‌تنها نیازهای جامعه دانشگاهی را نمی‌تواند برطرف سازد بلکه ضررهای بسیاری برای دانشگاه و جامعه به همراه دارد.

اما مسئله مهم این است که در سال گذشته نیز رهبر انقلاب در دو دیدار مجزا در این خصوص هشدار داده بودند و سه بار مطرح کردن این سخنان در کمتر از یک سال از یکسو نشان از اهمیت آن دارد و از سوی دیگر عدم انجام اقدام مناسب برای برطرف کردن این مشکل نشان می‌دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از دانشجویان در رمضان سال 1394 موضوع اردوهای مختلط را مطرح کرده و اظهار داشتند: «یک مسئله، مسئلهٔ کنسرت‌ها در دانشگاه بود که دانشجوی عزیزی مطرح کردند که دانشگاه جای کنسرت نیست. راست است؛ این را من هم یادداشت کرده‌ام و جزو یادداشت‌های من، همین مطلب هست. اینکه ما بیاییم دانشجوها را به خیال خودمان برای نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی، به اردوی مختلط ببریم یا کنسرت موسیقی در دانشگاه تشکیل بدهیم، جزو غلط‌ترین کارها است. برای تحرّک دانشجویی و تلاش دانشجویی و نشاط دانشجویی، راه‌های دیگری وجود دارد؛ آن‌ها را به گناه نباید کشاند، آن‌ها را به سمت شکستن پرده‌های تقوا -که خوشبختانه جوان متدین امروزی بر حفظ آن اصرار دارد- نباید کشاند؛ آن‌ها را به سمت بهشت باید برد، نه به سمت دوزخ. بله، این کارها در دانشگاه‌ها اصلاً وجهی ندارد. بنده البتّه نشانه‌های این قضیه و مشکل را خیلی سال قبل -که از سوی یک تشکّل دانشجوییِ آن‌وقت، یک حرکتی در دانشگاه انجام‌گرفته بود- دیدم و هشدار هم دادم لکن متأسفانه دنبال نشد و چوبش را هم خوردیم؛ چند سال چوبش را خوردیم؛ امروز نبایست اجازه این کارها داده بشود؛ این‌ها خلاف آزادی‌خواهی نیست، انجام این کارها نشانهٔ میل به آزادی و آزادی‌خواهی نیست. این‌ها همان چیزهایی است که دشمنان جامعهٔ ایرانی و جامعهٔ مسلمان و تمدّن اسلامی و دشمنان خصوص دانشجوی ایرانی، دنبال می‌کنند برای اینکه نگذارند از بین این‌ها شهریاری‌ها درست بشوند، از بین این‌ها دکتر چمران‌ها درست بشوند... البتّه هر دو وزیر محترم مورد اعتماد من هستند منتها مراقب زیردست‌هایشان باشند؛ کاملاً مراقب کسانی که کلید کارهای این‌جوری دست آن‌ها است، باشند؛ بدانند چه‌کار دارد انجام می‌گیرد.»

رهبر انقلاب در ادامه همین سخنرانی نکته مهمی را مطرح کردند و تأکید داشتند: «یکی از الزاماتِ اثرگذاری این است که بتوانید بدنهٔ دانشجویی را جذب کنید. ... ابتکارهایی را پیدا کنید برای جذّاب کردنِ مجموعه‌های دانشجویی. البتّه جذّابیّت از راه اردوی مختلط، صددرصد غلط و خطا است. بعضی‌ها این‌جوری جذّابیّت می‌خواهند ایجاد کنند. یک مجموعهٔ دانشجویی، حالا یا به‌عنوان پُرطمطراقِ مجموعهٔ صنفی و علمی و تخصّصی، یا حتّی زیر عنوان اسلامی، دختر و پسر را با هم بردارند ببرند کوه، بردارند ببرند سفر، بردارند ببرند اروپا؛ اردوهای خارج از کشور! این‌ها قطعاً خیانت به محیط دانشجویی است و خیانت به نسل آیندهٔ کشور است؛ بدون تردید. راه جذّابیّت این‌ها نیست.»

در بیستم آبان ماه همان سال رهبر انقلاب در دیدار رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری این مسئله را دوباره موردتوجه قرار داده و از مسئولان خواستند تا مراقب اقدامات خودشان در این زمینه باشند؛ ایشان فرمودند: «بعضی‌ها کار فرهنگی را در داخل دانشگاه با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند؛ خیال می‌کنند کار [فرهنگی این است]؛ می‌گویند باید دانشجو شاد باشد! شاد بودن برای هر محیطی چیز خوبی است امّا چه‌جوری؟ به چه قیمتی؟ غربی‌ها چقدر بهره برده‌اند از این اختلاط دختر و پسر که ما بهره ببریم؟ ... اردوی مختلط یعنی چه؟ کوهنوردی مختلط، اردوی مختلط، گاهی حتّی خارج از کشور! نه، کار فرهنگی ماهیت دیگری دارد، مفهوم دیگری دارد. مسئولین فرهنگی دانشگاه‌ها بفهمند چه‌کار می‌کنند.»

با وجود تأکیدات چندباره رهبر انقلاب در خصوص مسئله‌ای با این اهمیت که می‌تواند حتی در سرنوشت کشور تأثیرگذار باشد، همچنان در یک سال گذشته هر از چند گاهی خبری از گوشه و کنار کشور در خصوص این مسئله مطرح می‌شود.

به‌هرحال مسئولان ذی‌ربط باید در این زمینه اقداماتی اثرگذار انجام دهند و هر چه سریع‌تر با چنین اردوها، کنسرت‌ها و برخی دیگر از مسائلی که به نام فرهنگ و شاد کردن محیط دانشگاه مطرح می‌شوند اما نتیجه‌ای که به همراه دارد تخریب باورهای فردی و اجتماعی و نیز رشد منفی در حرکت‌های علمی و پیشرفت‌های کشور است، انجام دهند.

/انتهای پیام

منبع : فرهنگ نگار
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها