شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
مدرسه روستایی را آب بُرد؛ مسئولان را خواب
ایران روشن : در حالی که دولت همچنان نسبت به مشکلات تملک اراضی سد سیمره و لزوم تسریع در جابه جایی روستاییان بی توجه است، در روزهای اخیر آب یک مدرسه روستایی را که دانش آموزان در آن در حال تحصیل بودند، در بَر گرفت.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛در اقدامی بی سابقه در دولت یازدهم شاهد انجام مرحله نهایی آبگیری یک سد مخزنی بزرگ و بهره برداری از آن با حضور معاون اول رئیس جمهور بدون تکمیل فرآیند تملک اراضی و جابه جایی روستاییانی که محل سکونت انها در مخزن این سد قرار می گیرد بودیم.

پروژه سد و نیروگاه سیمره با ظرفیت 2.8 میلیارد مترمکعبی ذخیره آب و ظرفیت تولید 480 مگاوات برق اسفندماه سال گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

این سد از نوع بتنی دوقوسی بوده و ارتفاعی 180متری دارد. پیش از این برنامه ریزی شده بود تا در سال 92 این سد و نیروگاه آن به بهره برداری کامل برسد اما با دو نوبت تأخیر در آبگیری این سد که به‌گفته مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران یک نوبت به‌خاطر خشکسالی و کمبود آبهای سطحی در رودخانه سیمره و یک نوبت به‌خاطر درخواست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای کاوش مخزن سد، دو سال بهره برداری از این پروژه به تأخیر افتاد.

این سد که آغاز مطالعات آن به سال 72 بازمی‌گردد اکنون در مدار بهره برداری است اما با وجود ذخیره 2 میلیارد مترمکعبی آب پشت این سد امکان استفاده کامل از ظرفیت مخزن آن وجود ندارد. علت این مسئله در تأخیر دولت برای خرید و تملک اراضی چند روستای بالادست مخزن این سد است. مردم این چند روستا حاضر به تخلیه روستاهای خود نشده و اعلام کرده‌اند تا دولت پول خرید اراضی و املاک آنها را پرداخت نکند حاضر به تخلیه روستا نیستند.

آب در برخی نقاط این روستاها بالا آمده و بهره برداران سد سمیره به‌منظور جلوگیری از زیرآب رفتن خانه‌هایی که هنوز مردم در آنها سکونت دارند، دریچه‌های سد را به‌صورت 24ساعته باز گذاشته‌اند تا آب که بخشی از این روستاها را فراگرفته بیش از این بالا نیاید.

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم حاکی از این است که حتی تردد روستاییان برای رفتن فرزندانشان به مدارس و رفتن به مزارع از نقاطی صورت می‌گیرد که کاملاً در مخزن سد قرار دارد و گاهی تا نیمه بدن مردم در آب قرار می‌گیرد؛ با وجود این، مردم حاضر به تخلیه محل زندگی خود بدون دریافت وجه نقد نیستند.

در حالی که دولت همچنان نسبت به مشکلات تملک اراضی و لزوم تسریع در جابه جایی روستاییان بی توجه است، در روزهای اخیر آب یک مدرسه روستایی را که دانش آموزان در آن در حال تحصیل بودند، در بَر گرفت و مسئولان امداد محلی چند دانش آموز که موفق به خروج به موقع از کلاس های خود نشده بودند را در حالی که با گرفتن پایه نیمکتها خود را از شناور شدن در آب و رفتن به قسمت های عمیق مخزن سد در امان نگه داشته بودند، نجات دادند.

پیگیری خبرنگار تسنیم از وزارت نیرو و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران حاکی از این است که هیچ ردیف بودجه ای برای تملک اراضی چند روستای باقی مانده در مخزن سد سیمره از سوی دولت دیده نشده است و همه منتظر تخصیص اعتبار برای تکمیل فرآیند تملک اراضی پروژه سد و نیروگاه سیمره هستند.

/انتهای پیام

منبع : تسنیم
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها