شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
دبیر انجمن علمی مکانیک دانشگاه قم خبر داد؛
طراحی یخچال خورشیدی بهینه‌سازی شده توسط دانشجویان مکانیک دانشگاه قم
دبیر انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه قم از طراحی یک یخچال خورشیدی بهینه‌سازی شده توسط دانشجویان دانشگاه قم خبر داد که در بین 80 تیم از کل کشور، به مرحله‌ی دوم مسابقات کشوری سرمایش خورشیدی راه‌یافته است.

محمد جردکانی درحاشیه ی نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دانشگاه قم در گفتگو با خبرنگار ایران روشن ، اظهار کرد: ما در غرفه‌ی مهندسی مکانیک در نمایشگاه فناورانه دانشگاه قم، سازوکارهای بهینه‌سازی شده توسط دانشجویان را به نمایش گذاشته‌ایم. این سازوکارها از قبل وجود داشته است و دانشجویان ما به بهینه‌سازی آن‌ها پرداخته‌اند.

وی ادامه داد: پایه‌ی مهندسی مکانیک بر روی نرم‌افزار بنا می‌شود، به‌گونه‌ای که دانشجویان ما ابتکارات خود را به‌صورت نرم‌افزاری تهیه می‌کنند و گاهاً آن را تا مرحله‌ی ساخت هم پیش می‌برند. اما به دلیل نیاز به بودجه‌های کلان و همچنین دستگاه‌های عظیمی که در دانشگاه قم و حتی در سطح قم باوجود صنعتی بودن این استان، کمتر یافت می‌شود، به مرحله‌ی تولید نمی‌رسد.

جردکانی همچنین یادآور شد: برای مثال دانشجویان ما توانستند در مسابقات سرمایش خورشیدی که در یکی از دانشگاه‌های مطرح کشور در تهران برگزار شد، از بین 80 تیم از کل کشور، به مرحله‌ی دوم راه پیدا کنند و اکنون در حال آماده‌سازی برای مرحله‌ی بعد این مسابقات هستند. آن‌ها توانستند یک یخچال خورشیدی بهینه‌سازی شده طراحی کنند که انرژی خورشیدی را به سرمایش تبدیل می‌کند.

وی در خصوص برنامه‌های آینده‌ی انجمن علمی مهندسی مکانیک گفت: دانشجویان مکانیک دانشجویان خلاقی هستند و می‌توانند با ابتکار خود دستگاه یا وسیله‌ای را طراحی کنند. ما می‌خواهیم با کمک نهادهایی که خارج از دانشگاه وجود دارد، امکاناتی را برای دانشجویان فراهم کنیم تا با صرف هزینه‌ای کمتر، دستاوردهای فناورانه دانشجویان را حتی تا مرحله‌ی ثبت اختراع نیز جلو ببریم که این موارد می‌توانند برای استان قم خیلی مفید باشد.

جردکانی همچنین خاطرنشان کرد: دانشگاه ما یعنی دانشگاه قم ازلحاظ امکانات در جایگاه خوبی قرار دارد، اما موانع اداری بر سر راه استفاده از این امکانات وجود دارد و باعث شده استفاده از امکانات کاهش یابد. یعنی دانشجویی که می‌خواهد طرح خود را عملیاتی کند، ابتدا به انجمن علمی مراجعه می‌کند و ما هم تمام تلاش خود را می‌کنیم تا به او کمک کنیم، اما دانشجوی ما به قدری غرق در مسائل اداری می‌شود که اصلاً طرح خود را فراموش می‌کند.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها