شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
تلاش دانشگاهیان برای عمل به منویات رهبری در حوزه اقتصادی
ایران روشن :ضرورت دقت داشتن جامعه دانشگاهی نسبت به شعار سال، منویات رهبری و عمل به آن برای داشتن ایرانی آبادتر ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ اقشار مختلف مردم اعم از اصناف، فرهنگیان، مسئولان عالی رتبه و مدیران میانی همین طور کارمندان باید برای جامه عمل پوشاندن به شعار سال با همه توان و ظرفیت‌هایی که در اختیار دارند، وارد عمل شوند، ولی در این میان نقش و جایگاه دانشگاهیان به مراتب رفیع‌تر و ارزشمندتر است.

باید نسل جدید کشورمان به عبارت دیگر دانشجویان همین‌طور اساتید دانشگاهی بسترهای لازم را برای تحقق پیدا کردن شعار سال به بهترین شکل در استان فراهم کنند، تا از  این رهگذر جامعه برای عمل کردن به آرمان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» بیش از پیش آماده شود.

با توجه به اینکه هم اکنون در یک استان مرزی و هم‌مرز با سه کشور جمهوری آذربایجان، عراق و ترکیه قرار گرفته‌ایم، می‌توان به بهترین شکل جامعه را به سمت «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» سوق داد، چرا که در استان آذربایجان غربی ظرفیت‌های بی‌بدیلی نهفته است که باید برای فعال‌سازی آنها گام برداشته شود.

بنابراین با مقدمه فوق و ضرورت قدم برداشتن در این زمینه خبرنگار ما در خبرگزاری فارس آذربایجان غربی گزارشی را تهیه کرده است، که به رشته تحریر درآمده و چکیده آن هم از نظر مخاطبان می‌گذرد:

* باید جامعه دانشگاهی به شعار سال حساس شود

حجت‌الاسلام نقی باقری به خبرنگار ما در خبرگزاری فارس پیرامون ضرورت استفاده کردن از ظرفیت جامعه دانشگاهی برای عبور کردن از بحران‌های فعلی، گفت: باید دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها، پژوهشگران و مدرسان را نسبت به شعار سال حساس کنیم، تا هر کس به اندازه توان خود در این زمینه گام بردارد.

وی در ادامه سخنان خود بر ضرورت تقویت بیش از پیش روحیه استکبارستیزی نسل جدید کشورمان، دانشجویان و اساتید دانشگاهی تاکید و تصریح کرد: باید روحیه استکبارستیزی را بین اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان بیدار و زنده نگه داریم، زیرا عزت و عظمت ملت ما فقط در گروی قدم برداشتن در این سمت و سو است.

امام جمعه شاهین‌دژ بر ضرورت حمایت کردن از اندیشه‌های نسل انقلاب تاکید کرد و گفت: جوانان و نوجوانان نسل جدید باید در عمل و به معنای واقعی کلمه برای الگوبرداری از پدران و مادران انقلابی، متدین، متعهد و ارزش‌مدار خود گام‌های بلندی بردارند، تا اینکه به تدریج در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی دست پیدا کنند.

این استاد حوزه‌های علمیه و دانشگاه با اظهار اینکه در صورت تکیه کردن به ظرفیت‌های درونی و پرورش دادن نسل متعهد، توانمند و تلاشگر به طور قطع خواهیم توانست، در مقابل ملت‌های ظلم‌دیده جهان به ویژه جهان اسلام به منزله یک الگوی واقعی رفتار کنیم، گفت: پس باید علاوه بر تقویت توان علمی دانشجویان برای تقویت ارزشمداری و تعهد آنها نسبت به آرمان‌‌ها نیز تلاش شود.

امام جمعه شاهین‌دژ با تاکید بر اینکه نسل جدید باید به معنای واقعی کلمه به صورت دقیق، مستند و علمی با تاریخ انقلاب اسلامی ایران آشنایی پیدا کند، یادآوری کرد: تنها در این صورت است که مقابل ایادی استکبار جهانی به معنای واقعی کلمه و با همه وجود خود مقاومت خواهند کرد.

باقری گفت: جوانان و نوجوانان را باید به انحای گوناگون مانند ساخت فیلم‌های سینمایی، تولید انیمیشن‌های دیدنی، چاپ و انتشار دادن کتب و نشریات با جفاهای روا شده بر کشورمان در طول دوران ظلم و جور بیش از پیش آشنا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در لابه‌لای این مطالب و مفاهیم باید اندیشه‌ها، آرمان‌ها و اهداف بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی را به بهترین شکل برای نسل جدید تبیین کنیم تا اینکه آنها نیز در این مسیر گام بردارند.

این مسئول بر ضرورت آشنا کردن نسل جوان کشورمان با وعده‌های توخالی، کذب و بی‌اساس دشمن تاکید و تصریح کرد: در این صورت تا اندازه زیادی برای بصیرت‌افزایی بین آنها موفقیت‌های مورد انتظار را به دست آورده‌ایم، به طوری که در این صورت مقابل دشمن هرگز فریفته نخواهند شد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به نام‌گذاری سال جدید با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اشاره کرد و بیان داشت: باید از طریق جلب همراهی و همکاری دانشگاهیان برای تقویت عزت و عظمت کشورمان اقدام کرده، ایران اسلامی را از هر نظر تقویت کنیم تا اینکه در منطقه حرف اول را زده و مقابل استکبار نفوذناپذیر شود.

*تلاش برای افزایش رشته‌های تحصیلی در دانشگاه ارومیه  

رحیم‌ حب‌نقی امروز به خبرنگار ما در خبرگزاری فارس در ارتباط با رشته‌های تحصیلی این دانشگاه و برنامه‌های در دست اقدام برای افزایش یافتن آنها همچنین ضرورت نیل به سمت اقتصاد مقاومتی، گفت: موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ایجاد و راه‌اندازی رشته تحصیلی علوم و مهندسی آبخیزداری اخذ شده است، که امیدوار هستیم، با اقبال عمومی و استقبال دانشجویان روبه‌رو شود.

وی در ادامه سخنان خود با ابراز خشنودی از این موضوع که شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با راه‌اندازی رشته علوم و مهندسی آبخیزداری کسب شده است، خاطرنشان کرد: در مقطع دکترا برای جذب دانشجو اقدام خواهد شد، که با همت دانشجویان و اساتید برای ارائه این دروس در سطح بالایی اقدام می‌شود.

رئیس دانشگاه ارومیه اضافه کرد: دانشکده منابع طبیعی این دانشگاه بعد از اخذ موافقت اصولی در سال 1376 تاسیس شد، همچنین به دنبال جذب کردن نیروی انسانی موردنیاز در سال 1379 فعالیت خود را در این شهرستان آغاز کرده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: در تیر ماه سال 1381 نیز از طریق راه‌اندازی رشته کارشناسی مهندسی منابع طبیعی، مرتع و آبخیزداری فعالیت آموزشی خود را با مشارکت جامعه علمی آغاز کرده است.

حب‌نقی گفت: دانشکده مورد اشاره بیش از 21 عضو هیأت علمی و 450 نفر دانشجو دارد به این ترتیب در سه گروه آموزشی مشتمل بر آبخیزداری، جنگلداری و شیلات در دو مقطع کارشناسی و پنج مقطع کارشناسی ارشد و سه مقطع دکتری به جذب و پرورش دانشجو اقدام می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید برای تقویت علمی و عملی دانشجویان به معنای واقعی کلمه به صورت جدی و جهادگونه تلاش شود، خاطرنشان کرد: با همراهی و مشارکت اساتید می‌توان در این زمینه با همت جدی وارد عمل شد.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در نخستین روزهای سال 1395 قرار گرفته‌ایم، بر ضرورت شکل‌گیری همت مضاعف برای تحقق یافتن منویات رهبر معظم انقلاب تاکید و تصریح کرد: در این زمینه باید از همه ظرفیت‌های موجود به صورت حداکثری استفاده لازم به عمل آورد.

رئیس دانشگاه ارومیه در ادامه با اشاره به این موضوع که سال جدید را با تاکید و اولویت قرار دادن مسائل اقتصادی آغاز کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: باید مبحث اقتصاد مقاومتی با همه سرفصل‌های آن همچنین در نظر گرفتن سیاست‌های ابلاغی رهبری مورد توجه قرار گیرد.

حب‌نقی با اظهار اینکه همه دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها هر یک به سهم خود، از طرف دیگر مراکز علمی و تحقیقاتی در تحقق بخشیدن به شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی برای ایفای نقش در تلاش هستند، خاطرنشان کرد: باید با در نظر گرفتن ظرفیت‌های درونی همچنین پرورش دادن دانشجویان مستعد و متعهد برای تحقق آرمان‌ها تلاش کرد.

این مسئول تلاش کردن برای تکیه بر توانایی‌های درونی را دارای نقش اساسی در تحقق یافتن توسعه پایدار عنوان کرد، افزود: لازمه اقدام و عمل توجه داشتن به طرفیت‌های دانشگاهی، تربیت دانشجو در رشته‌های مختلف و موردنیاز است، که همه باید در این زمینه کمر همت ببندند.

وی با اشاره به نقش آحاد مردم به ویژه وظیفه دانشگاهیان در تحقق یافتن شعار سال، خاطرنشان کرد: استفاده بهینه از منابع، جلوگیری از اسراف، توجه کردن به فعالیت‌های پژوهشی، فعال کردن دانش‌پژوهان برای مرتفع کردن مشکلات صنعتی، اقتصادی، کشاورزی و همه شئون جامعه امسال بیشتر از گذشته مورد تاکید است.

رئیس دانشگاه ارومیه در بخش پایانی سخنان توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های دانشگاهی و افزایش رشته‌های تحصیلی موردنیاز، ارائه راه‌حل‌های عالمانه برای عبور از مشکلات مختلف، آموزش دادن دانشجویان، پروش فارغ‌التحصیلان کارآمد و با روحیه کارآفرینی را برای تحقق یافتن برنامه‌های استانی و ملی امری لازم دانست.

کلام آخر ...

جامعه دانشگاهی را باید در عمل و به معنای واقعی کلمه برای قدم برداشتن در مسیر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» سوق دهیم، چرا که تنها در این صورت است، که ایران اسلامی طبق آرمان‌های نخستین‌ سال‌های پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی مزه دلنشین خودکفایی را بیش از پیش خواهد چشید.

همین طور دانشجویان و اساتید دانشگاهی آذربایجان غربی باید ضمن در نظر گرفتن همه ظرفیت‌های استان در زمینه‌های گوناگون اعم از صنعتی، گردشگری، صنایع دستی، گردشگری، تنوع فرهنگی و بافت پیچیده اجتماعی جامعه را به سمت رشد و توسعه اقتصادی سوق دهند.

لازمه تحقق بخشیدن به این قبیل آرمان‌ها توجه داشتن به مقوله اقتصاد مقاومتی توسط همه اقشار جامعه اعم از دانشگاهیان، فرهنگیان، اصناف، مدیران و ... است، ولی در این بین نقش مراکز علمی و دانشگاهی به معنای واقعی کلمه بیش از پیش بارز است، زیرا نقش بی‌بدیلی در توسعه علوم و فنون دارند.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها