دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
برخی مسئولان با مقدس نمایی برجام، سرقت آمریکا از اموال ایران را بی‌ارتباط با آن می‌دانند
ایران روشن :استاد دانشگاه علامه طباطبایی با مرتبط دانستن غارت اموال ایران توسط آمریکا به برجام گفت: اینکه برخی مسئولان برای مقدس نمایی برجام حکم دیوان عالی آمریکا را بی‌ارتباط با برجام عنوان می‌کنند، ضربه‌زدن به منافع ملی و تضعیف قدرت چانه‌زنی ایران است.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در واکنش به حکم دادگاه عالی آمریکا مبنی بر پرداخت 2 میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های آمریکاییان کشته شده در حملات سال 1983 از دارایی‌های بلوکه شده ایران، اظهار داشت: یکی از چالش‌های آینده آمریکا با ما، چالش حقوقی و قضائی است به ویژه نقشه‌ای که آمریکایی‌ها برای غارت منابع و اموال مسدود شده ایرانی‌ها کشیده‌اند.

وی ضمن بیان این مطلب که سعی آمریکایی‌ها بر این است تا چیزی از برجام عاید ایران نشود، گفت: اینکه مسئولان وزارت خارجه کشورمان حکم دیوان عالی آمریکا درخصوص برداشت 2 میلیارد دلار از اموال مسدود شده ایران را خلاف برجام نمی‌دانند، تعجب آور است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: اقدام اخیر آمریکا (سرقت از اموال بلوکه شد ایران) هم خلاف حسن نیتی است که در برجام آمده و هم اینکه تمام منابع مسدود شده ایران، منابعی است که در برجام بر سر آن گفت‌وگو و مذاکره شده است.

فلاحت‌پیشه تأکید کرد: تعجب می‌کنم برخی مسئولان به راحتی عنوان می‌کنند که حکم دیوان عالی آمریکا و غارت اموال ایران ربطی به برجام ندارد بلکه این اقدام کاملا به برجام مرتبط است. همانطور که خارج کردن قلب رأکتور اراک وظیفه تکلیفی ما در قبال برجام بود، آزادی دارایی‌های ایران هم وظیفه تکلیفی آمریکا بوده است.

وی با انتقاد از مقدس نمایی برجام توسط برخی مسئولان، گفت: اینکه برخی مسئولان تلاش می‌کنند با بی‌ربط عنوان کردن حکم دیوان عالی آمریکا با برجام، مقدس نمایی برجام را ادامه دهند، دارند به منافع ملی آسیب میزنند و حتی قدرت چانه‌زنی طرف ایرانی را هم تضعیف می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه با تأکید بر اینکه برجام، ضمانت اجرایی غیر از قدرت ندارد، گفت: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند در زمینه برجام به تعهداتشان عمل نکنند و در این مسیر 2 سیاست را در پیش گرفته‌اند. اول برنگرداندن اموال بلوکه شده ایران و دلیل‌تراشی برای غارت آن که نمونه آن همین حکم دیوان عالی آمریکا است.

فلاحت‌پیشه پایان گفت: دوم اینکه بخش‌های تکلیفی خودشان در برجام یعنی تحریم زدایی را به سایر حوزه‌های اختلاف با ایران مرتبط کنند تا هم به تعهدات خود عمل نکنند و هم موضوع بازگشت اموال ایران را برای کنترل رفتارهای مخالف خودشان در منطقه استفاده کنند.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها