چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
دانشجویان قمی برای شرکت در اعتکاف دانشجویی آماده می شوند؛
اعتکاف فرصتی برای ورق زدن جزوه ی دل
تعدادی از دانشجویان که به نظر می رسد هر سال بر تعداد آن ها افزوده نیز می شود، این ایام را به همراه دوستان خود در اعتکاف دانشجویی می گذرانند. دانشجویان قمی هم از این قاعده مستثنی نیستند. آن ها نیز دارند بار سفر سه روزه ی خود را می بندند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ بعد از تعطیلات تقریباً یک ماهه ی نوروزی، تازه دو هفته ای است که به دانشگاه آمده ایم. در همین دو هفته فهمیدیم، دانشگاه آنقدرها هم که می گویند، جای بدی نیست. در همین اوضاع و احوال، بعضی ها هوس تعطیلات تابستان کرده اند. حالا کسی نیست بپرسد که ای رفیق، تو که تازه از تعطیلات آمده ای، چرا به این زودی هوای تعطیلات به سرت زده؟!

از این بحث ها که بگذریم، عده ای از دانشجویان واقعاً از همین الآن برای پایان ترم قدم برداشته اند و کمر همت بسته اند تا با خاطره ای خوش از امتحانات پایان ترم، از تعطیلات تابستانی خود لذت ببرند.

اما در بین دانشجویان کسانی یافت می شوند که در این ایام بار سفر معنوی خود را می بندند. آن ها به منزلگاهی می روند که با بقیه ی مکان ها تفاوت هایی دارد. "مسجد" یعنی خانه خدا، شاید بهترین جایی باشد که بتوان در این چند روزه که به خاطر میلاد با سعادت امیرالمومنین علی (ع) همه خوشحالند، پیدا کرد.

تعدادی از دانشجویان که به نظر می رسد هر سال بر تعداد آن ها افزوده نیز می شود، این ایام را به همراه دوستان خود در اعتکاف دانشجویی می گذرانند. دانشجویان قمی هم از این قاعده مستثنی نیستند. آن ها نیز دارند بار سفر سه روزه ی خود را می بندند.

نمی دانم چرا به این سفر می روند. شاید بعضی از آن ها از بعضی چیزها خسته شده اند، یا شاید بعضیشان دنبال گمشده ای در درون خود هستند ، یا حتی شاید بعضی ها دنبال کتاب خانه ای آرام هستند تا در کنار ورق زدن جزوه هایشان، صفحات دل خود را نیز ورق بزنند.

به هر حال، این تعداد عظیم از دانشجویان دانشگاه های مختلف قم، به مسجد مقدس جمکران و مسجد الغدیر دانشگاه قم می روند.

شاید اگر در مورد برکات اعتکاف صحبت نکنیم بهتر باشد، چرا که هر کسی باید خودش، حداقل یکبار هم که شده، احساس معتکف شدن برای خدا را درک کند؛ اما به یکی دو مورد که در بیان دیگران ذکر شده ، اشاره می کنیم.

حجت‌الاسلام محمدمهدی کرمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم می گوید: اعتکاف یک خلوت است و انسان این فرصت را پیدا می‌کند که برای زمینه‌های خودسازی خودش فکر کند. اعتکاف دسته‌جمعی و سه‌روزه و همچنین خلوت این اعتکاف، به‌طور طبیعی می‌تواند آثار معنوی خوبی را برای شخص به ارمغان بیاورد.

وی تاکید می کند: به دوستانی که در این اعتکاف شرکت می‌کنند یادآوری می‌کنیم که رمز اساسی برای سیر و سلوک و همچنین استفاده از فضای معنوی، اخلاص است. بحمدالله اعتکاف، زمینه‌ی اخلاص عمل در بعد از اعتکاف را فراهم می‌کند.

به نظر می رسد دانشجویانی که به این مراسم معنوی می روند، این سه روز را از دست نمی دهند، بلکه به اندازه ی چندین برابر این سه روز به جلو گام بر می دارند. البته نباید این موضوع را از یاد برد که باید خودمان هم بخواهیم تا از این فرصت استفاده کنیم.

/انتهای پیام

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها