شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
نگاه سکولار به نمایش روحانی در قاب سینما
وقتی در مورد فردی مانند ابن‌سینا فیلم می‌سازیم در واقع یک روحانی را در سینما به نمایش در آورده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ «سعید مستغاثی» روزنامه نگار و منتقد سینمایی در پاسخ به این سوال که چالش‌ها و فرصت‌های نقش روحانی در آثار نمایشی چه می تواند باشد، گفت: به نظر من عنوان روحانی در قاب سینما برداشت اشتباهی است، چراکه به معنی جدا کردن روحانی به عنوان یک قشر است درحالی که روحانیت یک طبقه علمی است و نه یک قشر اجتماعی! در طول تاریخ تمدن اسلامی، روحانیت یک طبقه علمی بوده که در اقشار مختلف مردم حضور داشته است و هر نوع دیگری به موضوع حضور روحانیت نگاه کنیم، برداشت سکولار می شود.

وی درباره جشنواره «روحانی در قاب» سینما اظهار کرد: در سال اولی که این جشنواره برگزار شد سعی کردیم بر این نکته تاکید کنیم که باید به روحانی به عنوان کسی که به تفکر اسلامی تجلی می دهد نگاه کنیم و در واقع به عنوان یک متخصص اندیشه اسلامی که می تواند تفکر اسلامی را ترجمه کند و استراتژی تعیین کند تا تمدن اسلامی در سطح جامعه جاری شود.

مستغاثی در پاسخ به اینکه این نوع نگاه چطور باید در سینما و تلویزیون به نمایش درآید، بیان کرد: به شیوه‌های مختلفی می توان این نگاه را به نمایش گذاشت و این به آن معنی نیست که یک روحانی نقش بازی کند یا پشت دوربین بایستد بلکه با پرداختن به موضوعات مختلفی می توان این کار را کرد.  برای مثال وقتی در مورد ابن سینا، نظامی، خواجه نصیرطوسی، رصدخانه مراغه، فردوسی و ... فیلمی می سازیم در مورد یک روحانی اثری خلق کرده ایم چرا که همه اینها روحانی بودند. در زمان حال نیز می توان به مبارزات مردمی در طول 200 سال اخیر پرداخت و  در زمان اشغال، مشروطه و ... می توان نقش روحانیان را دید و این می شود روحانی در قاب سینما.

وی خاطرنشان کرد: اینکه یک روحانی فیلم بسازد یا بازی کند، هم مدلی از حضور روحانیان در سینما است اما در واقع این محدود کردن ماجراست.

مستغاثی تصریح کرد: وقتی به یک  بازیگر لباسی می پوشانند و  نقش یک روحانی می دهند در واقع به روحانی به عنوان یک قشر اجتماعی نگاه کرده اند درست مثل وقتی که به بازیگر لباس کارگر، دکتر و دیگران را می پوشانند در حالی که در واقع روحانیت، همان علمای جامعه هستند و که نه تنها یک قشر اجتماعی نیستند بلکه یک طبقه علمی حساسی هستند که در تمامی اقشار اجتماعی حضور داردند و باید به صورت خاص به آنها پرداخت.

وی افزود: در این حالت پزشکان هم می‌توانند روحانی به حساب آیند مشروط به اینکه تخصص در دین هم داشته باشند و این با «پزشک متدین و مومن» متفاوت است. همانطور که در سوره توبه و در زمان حضرت رسول (ص)  آمده است که چرا عده ای نمی روند تا فقه را بیاموزند و دین تخصص پیدا کنند و به دیگران منتقل کنند؟ بنابراین منظور من متخصاص در دین هستند یعنی کسانی که ضمن این که در دین تخصص دارند در سایر امور جامعه هم حضور دارند.

این منتقد سینما افزود: در سبک زندگی اسلامی ما چیزی به عنوان هنر دینی و یا علم دینی نداریم بلکه دین در محور همه امور قرار دارد، در این صورت این متخصصین دینی محور همه جامعه می شوند این در حالی است که در جامعه حاضر یک پزشک ممکن است که در پزشکی تخصصی داشته باشد اما متخصص در دین نیست اما کسی مانند حکیم ابن سینا ضمن اینکه پزشک بود فیلسوف، فقیه و متخصص در دین هم بود و یا خیام که ضمن اینکه ریاضی دان و منجم بوده فقیه الفقهای زمان خود هم بوده و یا خیلی افراد دیگر مانند ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و ابن حیثم و ... .

مستغاثی در ادامه اظهار داشت: در حالی که در طول تاریخ روحانیت و حوزه های علمی در همه ابعاد علمی، سیاسی و تاریخی پیشتاز بوده و شما با مرور تاریخ و بررسی عملکرد افرادی همچون خواجه نصیرالدین طوسی در رابطه با مغولانی که جز اسب نمی شناختند اما اسلام آورده و خود مروج تمدن اسلامی می شوند و علمی را پدید می اورند که اروپاییان معتقدند پایه گذار رنسانس و تحول علمی شد به این نتیجه می رسید که حتی حوزه های امروز هم دیگر آن نقش آفرینی گذشته را ندارندگرچه افرادی همچون امام  خمینی (ره)، علامه طباطبایی، شهید مطهری و ... از تحصیل کردگان حوزه بودند که در جامعه امروزی ما تحول ایجاد کرده اند.

دومین دوره جشنواره «روحانی و  سینما» 27 فروردین در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد.

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها