چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
دولت به لحاظ نظری با عمده مولفه‌های اقتصاد مقاومتی همراهی ندارد/ 4 مانع مهم در راه تحقق اقتصاد مقاومتی
ایران روشن :عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: دولت، از جمله رئیس‌جمهور به لحاظ نظری با عمده مولفه‌های اقتصاد مقاومتی، خصوصا «درون زایی»، «عدالت بنیان بودن»، «تولید محور بودن»، «مردمی بودن» چندان همراهی ندارند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ میکائیل دیانی عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال 95 در مشهد مقدس گفت: این سخنان ویژگی‌های مهمی داشت اما از جمله مهمترین ویژگی‌هایش این بود که بسیار «در مرز واقعیت» بود.

دیانی ادامه داد: مقام معظم رهبری با صراحت سه راه پیش روی جامعه ایران را در حل مسایل بیان کردند. راه اول زندگی زیر فشار دائمی دولتهایی مثل آمریکا. راه حل دوم کنار آمدن با این دولت‌ها با هزینه سنگین انصراف از هویت خود اعم از استقلال تا هویت دینی و ایمانی. راه حل سوم حل مشکلات بدون انصراف از هویت خود از راه قوی شدن از درون.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی ناظر به راه سوم است که در حوزه‌های دفاعی و امنیتی و علم وفناوری تجربه موفقی بوده اما برای تحقق اقتصاد مقاومتی موانع بنیادینی وجود دارد که به نسبتی که رفع شود، تحقق پذیر خواهد شد.

 

این فعال دانشجویی افزود: اولین مانع، مانع معرفتی است. دولت، محور اصلی در حاکمیت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است. دولت وقت، از جمله رئیس‌جمهور به لحاظ نظری با عمده مولفه‌های اقتصاد مقاومتی، خصوصا «درون زایی»، «عدالت بنیان بودن»، «تولید محور بودن»، «مردمی بودن» و حتی «دانش بنیان بودن»، چندان همراهی ندارد و متناسب با دال مرکزی گفتمان توسعه، یعنی «همگرایی با کشورهای غربی»، این دال‌ها را طرد می‌کند.

 

دیانی ادامه داد: دومین مانع، مانع مدیریتی است. آوردن اقتصاد مقاومتی از کاغذ بر روی زمین، به توان سازماندهی بالای ظرفیت‌ها و استعدادهای کشور نیاز دارد که تجربه دو و نیم ساله دولت نشان می‌دهد که به طور کلی فاقد چنین بنیه‌ای است. دولت یازدهم حتی علی‌رغم تجربه طولانی کشور در توزیع کالای دولتی، نتوانست در توزیع سبد کالا موفق باشد که توان مدیریتی لازم برای آن، قابل مقایسه با اقتصاد مقاومتی نیست.

 

وی گفت: مانع سوم، مسئله پرکاری است. اقتصاد مقاومتی به کار شبانه‌روزی و جهادی نیاز دارد که با خصوصیات بوروکراتیک دولت یازدهم سازگار نیست.

 

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل افزود: مانع چهارم، مانع سیاسی است. دولت برای پیش بردن اقتصاد مقاومتی، نیاز دارد تصمیمات شجاعانه بگیرد ولو اینکه به لحاظ سیاسی، موقعیت اجتماعی او را تنزل دهد.

وی در خاتمه اظهار داشت: دولت یازدهم حتی حاضر نیست یارانه بخش‌های ثروتمند جامعه را قطع کند. چرا که از عواقب سیاسی آن می‌هراسد. این فضای پوپولیستی، از عمده‌ترین علل ضعف کشور در حل مسائل اقتصادی است که البته به این دولت نیز محدود نیست.

 

/انتهای پیام

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها