پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
امامزاده‌ای که بزرگترین گنبد را در خاورمیانه دارد
ایران روشن :بارگاه زیبای امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد(ع) از فرزندان امام موسی کاظم(ع) در شهر بادرود استان اصفهان واقع شده است.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ آقا علی عباس و شاهزاده محمد (علیهما السلام) فرزندان امام موسی کاظم(ع) بودند که به قصد دیدار امام رضا(ع) از مدینه به ایران آمدند.

پس از قبول اجباری ولایت عهدی از طرف امام رضا(ع) در نزد مأمون، عده‌ای از اصحاب و یاران حضرت از جمله حضرت آقا عباس(ع) و شاهزاده محمد(ع) از مدینه به شوق دیدار برادر  زیارت امامشان رهسپار دیار طوس شدند.
اما زمانی که به ایران رسیدند با خبر شهادت مظلومانه امام هشتم(ع) به دست خلیفه عباسی و دستورش مبنی بر شهادت رساندن سادات هاشمی مواجه شدند. هر یک از سادات در گروهی که به ایران عزیمت کرده بودند به نقاط مختلفی رفتند تا از گزند دشمنان در امان بمانند.
امامزاده ای که بزرگترین گنبد در خاورمیانه را دارد
امامزاده علی عباس و شاهزاده محمد(علیهما السلام) که داغدار شهادت مظلومانه برادر بودند پس از گذر از چندین شهر و روستا وارد کاشان شدند و به شهر «بادرود» یا «بادقدیم» رسیدند. حاکم و مردم بادرود که محبت اهل بیت(ع) را در دل داشتند،‌حدود چهل شبانه روز از آنها پذیرایی  کردند.
برادران داغدار امام هشتم(ع) پس از چهل روز به قصد انتقام خون به ناحق ریخته امام رضا(ع) به همراه اصحاب و یاران، راه کویر را در پیش گرفتند تا به شهر طوس بروند اما هنوز مسیری را در کویر طی نکرده بودند که در جنگی نابرابر به دست سپاهیان مأمون ملعون به شهادت رسیدند و در همان منطقه به خاک سپرده شدند.
امامزاده ای که بزرگترین گنبد در خاورمیانه را دارد
موقعیت جغرافیایی امامزاده آقا علی عباس(ع) و شاهزاده محمد(ع)

آستان مقدس این دو امامزاده بزرگوار در شهرستان بادرود استان اصفهان و 38 کیلومتری شمال غربی نطنز بوده و تا جاده ترانزیت تهران- جنوب 12 کیلومتر فاصله دارد.  نمای داخلی گنبد بارگاه ملکوتی آقا علي عباس و شاهزاده محمد(عليهماالسلام) به گونه ای آینه کاری و گچبری شده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. کاشی کاری انجام شده در اين حرم به سبک دوران صفويه و گورکانی بوده و روی ساختمان حرم هم کتبیه هايی منقش به آياتی از قرآن کريم نصب شده است.
امامزاده ای که بزرگترین گنبد در خاورمیانه را دارد
مهم ترين نکته در بنای امامزاده آقا علی عباس(ع) بارگاه آن است که عنوان بزرگ ترين گنبد خاورميانه را دارد. ارتفاع گنبد 45 متر و قطر آن 23 متر است. همچنين اين بارگاه دو گلدسته به ارتفاع 40 متر و قطر 3/5 متر دارد.
ساختمان حرم در صحنی به مساحت 36 هزار متر مربع ایجاد شده و در اطراف آن زائرسرایی با ظرفیت 400 نفر آماده میزبانی از عشاق اهل بیت(ع) است.

/انتهای پیام

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها