پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
ویژه‌نامه نوروزی داستان همشهری منتشر شد
ایران روشن :ویژه‌نامه‌ی نوروزی داستان همشهری، نیمه‌ی‌ دوم اسفندماه منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ویژه‌نامه‌ی نوروزی داستان همشهری، نیمه‌ی‌ دوم اسفندماه منتشر شد. ویژه‌نامه‌ی نوروزی داستان با 144 صفحه‌ی اضافه، جمعا در 412 صفحه روی پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها و دکه‌های مطبوعاتی آمد..

داستان همشهری به‌ بهانه‌ی عید نوروز و همراهی دیرینه‌ی آن با تعطیلات نوروزی، محوریت مطالب این شماره را هم مثل سال‌های گذشته به سوژه‌هایی که حال‌وهوای عید و سفر را زنده می‌کند اختصاص داده است. این شماره با آثاری از نویسندگان و مترجمان مطرح ایران و جهان منتشر شده است: « احمدرضا احمدی، عباس کیارستمی، کامبیز درم‌بخش، عبدالله کوثری، جعفر مدرس‌صادقی، محمود حسینی‌زاد، محمد صالح‌علا، محمد کشاورز، ناهید طباطبایی، علی عبداللهی، سروش صحت، نفیسه مرشدزاده، حسین معززی‌نیا، ایمان صفایی، احسان عبدی‌پور، مهدی حمیدی‌پارسا، عالیه عطایی، سینا دادخواه، لئونارد مایکلز، آن تایلر، آریل دورفمن، فرانتس هولر، بیلی کریستال، پتر اشتام، تینا فی، جینجر استرند»

آغازگر بخش «درباره زندگی»ِ این شماره روایتی از احمدرضا احمدی است؛ در روایت «ترقه‌ها زیر باران» از حلقه‌های تو در توی حسرت و آرزو، در لحظه‌ی تحویل سال می‌گوید.«هفتاد و چهار گل است و بهار» دومین روایت نوروزیِ داستان ؛ روایتی از جمع شدن خانواده است در نوروز به قلم ناهید طباطبایی. در «پنج‌گاه حافظ» محمد کشاورز ما را به خاطره‌ای از کودکی‌اش در شیراز برده. جایی که قبل از دلنشینی پرآهنگ غزلیات خواجه، جسمیت اشعار، جادو و بعد آینده‌خوانش کرده. آخرین روایت ایرانیِ داستان، «آکسسوار» نفیسه مرشدزاده به اشیای خاطره‌انگیز و تاثیرشان در زندگی می‌پردازد.

روایت‌های خارجی این شماره‌ی داستان، با خودزندگی‌نگاره‌ی تینا فی شروع می‌شود. او از سفرهای سال نویش و تفاوت سال نوی یک بازیگر با مردم عادی گفته است. در دومین روایت، بیلی کریستال از یک تجربه‌ی جدید گفته. وارد شدن یک ماشین جدید به خانواده. آخرین مطلب این بخش هم نوشته‌ی آن تایلر است. او از پشت‌صحنه‌ی داستان‌هایش می‌گوید و چالش‌های زندگی با همسرش «تقی مدرسی» از یک فرهنگ متفاوت را به تصویر می‌کشد.

بخش «داستان» این شماره با داستانی از جعفر مدرس صادقی آغاز می شود و با داستان‌های محمد صالح‌علا و احسان عبدی‌پور ادامه می‌یابد. هم‌چنین به رسم سال گذشته، سه داستان برتر مسابقه داستان تهران را آورده‌ایم. سایر داستان‌های برگزیده در شماره‌های آتی منتشر خواهد شد.نویسندگان خارجی داستان‌های این شماره، آریل دورفمن، لئونارد مایکلز، پتر اشتام و فرانتس هولر هستند.

«روایت‌های داستانی» با گزیده‌ای از داستان «خواجه سگ‌پرست» که در عصر صفوی نوشته شده است، آغاز می‌شود. پس از آن منتخبی از عکس‌های لوئیجی مونتابه از ایرانیان در عصر ناصری را می‌بینیم. تفاوت این عکس‌ها با سایر عکس‌های این دوره، رنگی بودن آن است. روایت داستانی آخر این شماره به تذکره‌الالقاب ناصرالدین شاه اختصاص دارد.

«روایت‌های مستند» این شماره با روایتی از زندگی در کنار عشایر به قلم نسیم مرعشی آغاز می شود. در ادامه در بخش «یک شغل» خاطرات یک فرش‌فروش را از زبان فرزندش آمده است. یک تجربه‌ی این شماره درباره‌ی گوشه‌های دنج خانه است. درباره‌ی مانوس شدنی غریب با تکه‌ای از خانه‌ای که هر روز ساکنش هستیم و فقط همان یک تکه‌ است که این‌طور به دل می‌چسبد. نوروز نه فقط در ایران بلکه در کشورهای دیگر هم جشن گرفته می‌شود. تاجیکستان کشوری است که نوروز باشکوه‌ در آن جشن گرفته می‌شود. در بخش «یک اتفاق» این شماره عکس‌هایی از نوروز تاجیکستان منتشر شده است. آخرین مطلب این بخش روایتی است از دو فضانورد گیر افتاده در فضا و چالش‌های ناشی از این اتفاق.

در اولین مطلب بخش «درباره داستان»، بررسی نامه‌های جین وونه‌گات به همسرش کورت وونه‌گات به قلم جینجر استرند آمده است و بر نقش جین در نویسنده شدن کورت تاکید می‌کند. مطلب دوم «درباره داستان» این شماره گفت‌وگویی است با آریل دورفمن. در این مصاحبه دورفمن  از تاثیر تجربه‌های شخصی‌اش در نوشتن داستان «انجیل به روایت گارسیا» که در همین شماره چاپ شده می‌گوید، از روش‌هایی که باعث می‌شوند داستان‌ها و نمایش‌نامه‌هایش از زمان و مکان محدود فراتر رفته و مفهومی جهان‌شمول پیدا کنند.

اما «پایان خوش» سال نوی داستان همشهری، به «داستان امدادی» اختصاص دارد. داستان‌ها اصولا انفرادی نوشته می‌شوند. ساختن یک جهان تازه با جزئیات و کاراکترهای خاص، معمولا کاری نیست که به سادگی بشود بین چند نفر تقسیمش کرد و همین چالش باعث خلق موقعیت و تجربه‌ای جدید شده است. «زندگی دوگانه ی کریم» را  ایمان صفایی، زهرا درمان، امیرحسین هاشمی، سروش صحت، رامبد خانلری، محمدرضا زمانی، شرمین نادری و مهدی رجبی در دو ژانر طنز و وحشت روایت می‌کنند.

مجله‌ی داستان امسال هم مجموعه‌ی صوتی «داستان همراه» را با صدا و داستان‌های چهارده نویسنده‌ی ایرانی تهیه کرده و به عنوان هدیه‌ای برای دوستداران ادبیات داستانی در کنار این ویژه‌نامه قرار داده است. در این مجموعه‌ی صوتی داستان‌هایی از «هوشنگ مرادی کرمانی، ناهید طباطبایی، فرشته احمدی، حامد اسماعیلیون، پیمان اسماعیلی، سلمان باهنر، علی چنگیزی، نسیبه فضل‌اللهی، محمد طلوعی، احسان عبدی‌پور، آرش صادق‌بیگی، نسیم مرعشی و محمدرضا زمانی» را با صدای خودشان می‌شنوید

مجله‌ی داستان همشهری مثل سال‌های گذشته، دو شماره‌ی اسفند94 و فروردین95 را در یک ویژه‌نامه منتشر کرده است. ویژه‌نامه‌ی نوروزی داستان همشهری در 412 صفحه و با ضمیمه‌ی سی‌دی صوتی «داستان همراه6» به قیمت 9000 تومان روانه‌ی پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها و دکه‌های مطبوعاتی شده است.

 

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها