شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
جای خالی دانشجویان در VIP فجر
به نظر می‌رسد اگر مسئولین بخواهند تا پایگاهی مردمی برای نقد منصفانه و تخصصی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر و سنجش آن بافرهنگ عمومی جامعه و مطالبه گری در جهت آرمان‌ها تشکیل دهند، باید روی خوش به تشکل‌ها و دانشجویان فعال در حوزه‌ی فرهنگ نشان دهند و جایگاه از دست رفته ی دانشجویان را به آن ها بازگردانند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ امسال شاهد برگزاری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در کاخ مردمی این جشنواره هستیم. جشنواره ای که قرار است آیینه‌ی فرهنگ یک جامعه باشد، جامعه ای به بزرگی ایران.

این جشنواره هرساله قدمگاه افراد، فیلم‌ها و به تبع آن طرز فکرهای مختلفی است که گاهاً از هم دور و بعضی اوقات هم دارای هدف‌های مشترک‌اند. آن چه که در این بین به این جشنواره ماهیت می‌دهد، بودن در صف مردم و مردمی بودن آن است که هر ساله با انتخاب بهتربن ها از نگاه مردم، رنگ تجلی می‌گیرد.

از طرفی جشنواره‌ی فیلم فجر باید بتواند با نیروهای بالقوه ای که دارد، فرهنگ جامعه را به خوبی به تصویر بکشد و آن را تقویت نیز بکند تا به این وسیله خود جشنواره هم بتواند به بلندای قله‌ی افکار مردم، پرواز کند و از این حیث رابطه ای دوطرفه و مستقیم بین جامعه و جشنواره باید برقرار شود.

این درحالی است که این جشنواره در بخش‌های بین الملل خود، باید از فیلم‌های موازی با فرهنگ کشور ما حمایت کند و به آن‌ها برای حضور پرقدرت در سینماهای دنیا ارزش بدهد.

حال در این بین یکی از پرقدرت‌ترین سازمان‌های سنجش فرهنگ اجتماعی و تطابق آن با فیلم‌های سینمایی خود مردم هستند. مردمی که این روزها پیروزی انقلاب خود را جشن گرفته و به تماشای جشنواره فجر نشسته اند.

اما آن چه که قطعی به نظر می‌رسد این است که مردم باید از فیلم سازان و بازیگران در جهت آرمان‌های خود، مطالبه داشته باشند و نقش نظارتی خود بر سینماگران را همواره ایفا کنند.

در این بین دانشجویان به عنوان عضوی از بدنه‌ی فعال و پرشور جامعه، دارای روحیه‌ی مطالبه گری فوق العاده هستند و تشکل‌های دانشجویی نقش بسزایی در جهت دهی به افکار هم سوی دانشجویان دارند.

درنتیجه باید شاهد حضور دانشجویان در بخش‌هایی از جشنواره فیلم فجر باشیم، دانشجویانی که دغدغه‌ی فرهنگ و آرمان‌های جامعه را دارند. تا با رصد و مطالبه گری خود، نقش بسزایی درپیشرفت فرهنگی جشنواره داشته باشند.

البته باید بگوییم که در سال‌های گذشته نیز همین‌طور بوده و بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی کشور در بخش" تجلی اراده ملی" در این جشنواره به‌عنوان داور حضورداشته است که با تعطیل شدن آن بخش، سرنوشت حضور دانشجویان در جشنواره فیلم فجر در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و الآن دو سال است که دانشجویان نقش خاصی در این جشنواره بازی نمی‌کنند.

در همین راستا امیر وجدانی نیا معاون فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی پیگیری فضای فرهنگی جامعه و بیان مواضع و مطالبه گری را از وظایف این تشکل دانشجویی می‌داند و می‌گوید: لذا بسیج دانشجویی در سالهای گذشته در جشنواره فیلم فجر حضورداشته و نظرات خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی بیان کرده و همچنین فیلم‌ها را بررسی می‌کرده و فیلم منتخب را نیز معرفی می‌کرده است.

وی این‌گونه ادامه می‌دهد: در سالهای گذشته بسیج دانشجویی در بخش"تجلی اراده ملی" به‌عنوان داور حضورداشته است و بعد از تعطیل شدن این بخش ما با سازمان سینمایی جلساتی برگزار شد و این تشکل دانشجویی برای کمک و بهتر شدن فضای جشنواره اعلام آمادگی کرد.

وی ادامه می‌دهد: متأسفانه دو سال است باوجود تمامی تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای حضور در جشنواره فیلم فجر به نتیجه نمی‌رسیم و به بسیج دانشجویی اجازه حضور در این جشنواره را نمی‌دهند و کسی پاسخ‌گو نیست.
وجدانی نیا با طرح این سؤال که دلیل حذف بزرگ‌ترین تشکل فرهنگی اجتماعی سیاسی دانشگاه‌های کشور از جشنواره فیلم فجر چیست، می‌گوید: مسئولین باید پاسخ بدهند که چرا حتی به مطالبات و پیگیری‌های دانشجویان بسیجی هیچ پاسخی داده نمی‌شود و کسی پاسخ‌گو نیست.

حال به نظر می‌رسد اگر مسئولین بخواهند تا پایگاهی مردمی برای نقد منصفانه و تخصصی فیلم‌های این جشنواره و سنجش آن بافرهنگ عمومی جامعه و مطالبه گری در جهت آرمان‌ها تشکیل دهند، باید روی خوش به تشکل‌ها و دانشجویان فعال در حوزه‌ی فرهنگ نشان دهند و جایگاه از دست رفته ی دانشجویان را به آن ها بازگردانند که متأسفانه درپی این بی‌توجهی‌ها، جای خالی دانشجویان در VIP فجر دیده می‌شود.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها