يكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
برخلاف دستور رئیس جمهور؛
اردوهای مختلط دانشجویی همچنان برقرار است!+ تصاویر
درحالی‌که رئیس‌جمهور در ماه‌های اخیر دستوراتی مبنی بر عدم برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی داده است، اما بااین‌حال به نظر می‌آید اراده‌ای برای برخورد با دانشگاه‌ها برای عدم برگزاری اردوهای مختلط وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ هفته‌ی پیش بود که جلسه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون بررسی اردوهای مختلط دانشجویی برگزار شد.

در این جلسه گزارش‌های وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری؛ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی درباره موضوع برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی بررسی شد.

این در حالی است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید داشتند که لازم است برای برخورداری از محیطی بانشاط در دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای فعالیت‌های فوق‌برنامه و اجرای اردوهای تفریحی و ورزشی انجام شود و اگر برگزاری چنین اردوهایی نیاز به حمایت دارد، نیز همه نهادهای مربوطه پشتیبانی‌های لازم را انجام دهند.

محمدرضا مخبر دزفولی در خصوص مصوبات این جلسه اظهار داشت: موضوع اصلی جلسه ارائه گزارشی در خصوص برگزاری اردوهای دانشجویی که با عنوان اردوهای مختلط که در برخی موارد ضوابط در آن رعایت نشده است، بود.

از طرفی رئیس‌جمهور که ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز برعهده دارد، چندی پیش در جلسه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی مأموریت داد که گزارش مستندی در زمینه اردوهای مختلط دانشجویی آماده، تذکر رهبر انقلاب دراین‌باره پیگیری و به‌طور حتم از برگزاری این اردوها جلوگیری شود.

در همین راستا مخبر دزفولی در پاسخ به سؤالی پیرامون تذکر رهبر انقلاب در خصوص اردوهای دانشجویی مختلط و اینکه آیا شورا در این زمینه اقداماتی را انجام داده است، گفت: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی رئیس‌جمهور مأموریت دادند که گزارش مستندی در این زمینه از مواردی که اتفاق افتاده است آماده شود و تذکر رهبر انقلاب پی گیری شود تا حتماً جلوی این موارد گرفته شود.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی چندی پیش در دیدار با جمعی از دانشجویان، خواستار جلوگیری از برگزاری اردوهای مختلط شدند.

ایشان در این دیدار فرمودند:"جوان ایرانی خوشبختانه جوان پرانگیزه و پرشوری است؛ درست نقطه‌ی مقابل آن چیزی است که بعضی از مراکز مغرض آماری و غالباً با منشأ خارجی یا اساساً خارجی اعلام می‌کنند. آن‌ها میگویند جوان ایرانی افسرده است؛ یک طبقه‌بندی هم می‌کنند و میگویند جوان ایرانی در فلان درجه‌ی از افسردگی -یک درجه‌ی خیلی بالایی- قرار دارد. این‌یک دروغ محض و خباثت آمیزی است که دارد امروز انجام می‌گیرد و بهانه‌ی یک سلسله کارهای خلاف دیگر است؛ جوان ایرانی افسرده است، پس بایستی برایش محیط نشاط درست کنیم؛ چه جوری؟ با کنسرت موسیقی، با جلسات و اردوهای مختلط جنسی، و آزادی‌هایی از این قبیل؛ این دنباله‌ی آن حرف است. نخیر، بعکس، جوان ایرانی امروز جزو بانشاط‌ترین و فعّال‌ترین و سرزنده‌ترین جوان‌ها است. شما نگاه کنید در دنیای غرب، جوان اروپایی افسرده است؛ این‌قدر آمار خودکشی‌ها در آنجا بالا است. جوان ایرانی که روز بیست‌وسوّم ماه رمضان که شب قبل را با احیاء گذرانده، با دهان روزه، در گرمای شدید تابستان، می‌آید در خیابان راه‌پیمایی می‌کند، بعد می‌نشیند زیر آفتاب و نمازجمعه را برگزار می‌کند، او فرسنگ‌ها از افسردگی دور است، او سرزنده است، او بانشاط است."

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین در ادامه تصریح کردند:" البتّه جذّابیّت از راه اردوی مختلط، صددرصد غلط و خطا است. بعضی‌ها این‌جوری جذّابیّت می‌خواهند ایجاد کنند. یک مجموعه‌ی دانشجویی، حالا یا به‌عنوان پُرطمطراقِ مجموعه‌ی صنفی و علمی و تخصّصی، یا حتّی زیر عنوان اسلامی، دختر و پسر را با هم بردارند ببرند کوه، بردارند ببرند سفر، بردارند ببرند اروپا؛ اردوهای خارج از کشور! این‌ها قطعاً خیانت به محیط دانشجویی است و خیانت به نسل آینده‌ی کشور است؛ بدون تردید. راه جذّابیّت این‌ها نیست. همچنان‌که گفتند، بنده هم تأکید کردم، راه جذّاب‌کردن مجموعه‌های شما این نیست که کنسرت موسیقی راه بیندازید. گفتم که یک‌روزی -سال‌ها پیش البتّه- تشکّل‌های دانشجویی یک‌چنین کاری را کردند. برای ما سؤال ایجاد شد که این مجموعه‌ی دانشجویی چرا این کار را می‌کند؟ خیلی برای من تعجّب‌آور بود. [وقتی که] پرسیدیم، گفتند می‌خواهیم دانشجوها را جذب کنیم. خب چوبش را بعداً خوردیم."

این در حالی است که تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بجنورد از برگزاری یک اردوی مختلط دانشجویی به بهانه پیاده‌روی خبر دادند.

به گفته دانشجویان این دانشگاه، این اردوی دانشجویی با وسایل نقلیه دانشگاه و قبل از امتحانات ترم برگزارشده است.

به گفته یکی دیگر از دانشجویان این اردو با حضور مسئولین دانشگاه  و بعضاً با خانواده‌های آنان در روستای چناران ابتدای جاده‌ی مشهد روبرویی مرکز تفریحی بابا امان برگزارشده است.

چندی پیش نیز خبر برگزاری اردوی مختلط دانشجویان دانشگاه آزاد این شهر نیز خبرساز شده است. در آن اردو یکی از اساتید دانشگاه پس از مخالفت از سوی دانشگاه، به‌صورت شخصی به‌عنوان استاد اقدام به برگزاری اردو  در محل تفریحی بابا امان می‌کند؛ که این مسئله نیز با واکنش دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی مواجه شده بود.

با این اوصاف و با تأکیدات فراوان، به نظر می‌رسد وزارت علوم باید تدابیری خاص در این زمینه بیندیشد وبیش از پیش مانع از ادامه‌ی چنین روندی شود که به تعبیر مقام معظم رهبری در آینده ای نه چندان دور، چوب آن را خواهیم خورد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها