يكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
نجفی در مراسم «بازگشت به دانشگاه»
وزارت علوم باید از مسئولان وقت وزارتخانه در رابطه با تخلف در بورسیه‌ها شکایت کند/سعی کردیم از کسی حقی ضایع نشود
ایران روشن :سرپرست سابق وزارت علوم گفت: حتما باید مسئولان وزارت علوم در رابطه با پرونده بورسیه‌ها از مسئولان وقت این وزارتخانه که تصمیمات غیرقانونی در این رابطه گرفته‌اند و باعث شدن لطمات زیادی به نظام آموزش عالی بخورد شکایت کنند.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ محمدعلی نجفی سرپرست سابق وزارت علوم در همایش «بازگشت به دانشگاه» که با موضوع بررسی بورسیه‌های علمی در دولت مهرورزی در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد گفت: در دولت همه تلاش‌هایمان را کردیم که موضوع بورسیه‌ها به‌عنوان یک موضوع سیاسی مطرح نشود و سعی کردیم این موضوع از موضع علمی، آموزشی و منصفانه موردبررسی قرار گیرد.

نجفی ادامه داد: قبل از اینکه دولت فعلی وارد بحث بورسیه‌ها شود دیوان محاسبات در انتهای دولت دهم به این موضوع وارد شد و ایرادات به حقی هم در رابطه با بورسیه‌ها گرفت و در آن زمان از وزارت علوم وقت خواسته بود این ایرادات را اصلاح کند.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه در دولت گذشته این کار توسط وزارت علوم صورت نگرفت در دولت جدید نامه‌ای به وزارت علوم نوشته شد که اگر ازاین‌پس به این دانشجویان بورسیه پرداختی صورت گیرد باید پاسخگو باشید.

سرپرست سابق وزارت علوم تصریح کرد: کسانی که دولت را متهم به برخورد سیاسی با موضوع بورسیه‌ها می‌کردند شاید مطلع نبودند و یا اینکه عمداً این اشتباه را انجام می‌دادند. می‌توان از کسی که قبلاً رئیس دیوان محاسبات بود سؤال کرد که آیا در دولت قبل این موضوع موردبررسی قرارگرفته است یا خیر؟ البته سازمان بازرسی نیز همراه با دیوان محاسبات قبل از این دولت به موضوع بورسیه‌ها ورود پیداکرده بود.

نجفی یادآور شد: وقتی من وارد وزارت علوم شدم پرونده بورسیه‌ها باز و بلاتکلیف بود و سعی کردم این پرونده را به سرانجام برسانم.

وی اضافه کرد: در آن زمان در رابطه با موضوع بورسیه‌ها بیانیه‌ای صادر کردیم و دقیقاً آن چیزی را که اتفاق افتاده بود را نوشتیم و بعد از صدور بیانیه رئیس مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی مجلس و بعدازآن نیز از طریق دو نفر از وزارت علوم تشکر کرد چون ازنظر وی این بیانیه و تصمیم وزارت علوم کار درستی بوده است.

سرپرست سابق وزارت علوم اظهار داشت: ما تمام تلاشمان را کردیم که حرمت افراد نگاه داشته شود و به آبروی دانشجویان بورسیه خدشه وارد نشود. به همین خاطر عشق و خصوصیاتی از کسی برده نشد ولی متأسفانه در برخی از رسانه‌ها لیستی منتشر شد که از طرف وزارت علوم نبود و البته اشتباهاتی نیز داشت و قرار شد دستگاه‌های مربوطه این موضوع را دنبال کنند.

وی در ادامه با اشاره به برخورد منتقدین با موضوع بورسیه‌ها گفت: در طول چند ماه گذشته به‌ندرت در رابطه با موضوع بورسیه‌ها صحبت شده است درصورتی‌که از طرف منتقدین به‌شدت تبلیغات رسانه‌ای علیه دولت و وزارت علوم انجام‌شده است.

نجفی ادامه داد: در رابطه با پرونده بورسیه‌ها باید دو موضوع را از هم جدا کرد. اول اینکه روابطی توسط مسئولان وقت وزارت علوم وضع‌شده که این روابط در خلاف قانون و منطق روابط آموزشی است و کسانی هم که این قوانین را وضع کردند کاری خلاف قانون انجام دادند و هزینه‌های سنگینی را به‌نظام وارد کردند که باید پاسخگو باشند.

وی گفت: من خوشحالم که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد که طبق دستور رهبری دستگاه قضایی باید موضوع بورسیه‌ها را بررسی کند. ما هم آمادگی داریم همکاری‌های لازم را انجام دهیم.

سرپرست سابق وزارت علوم خاطرنشان کرد: ملاک در وزارت علوم این بود که روابطی که وضع‌شده اشکالاتی دارد و قرار شد پرونده‌های بورسیه‌ها را موردبررسی قرار دهیم و ببینیم که آیا افرادی که بورس شده‌اند از همین روابطی که در آن زمان وضع‌شده برخوردار هستند یا خیر؟

نجفی اظهار داشت: طبق ضوابط به‌صراحت آمده که باید انتخاب دانشجویان بورسیه برای اعزام به خارج از طریق آزمون صورت گیرد و اگر غیرازآن عمل شود خلاف است.

وی گفت: در سال 85 و در زمان وزارت آقای زاهدی یک‌بند به دستورالعمل بحث بورسیه‌ها اضافه شد که طبق آن افرادی که دارای رتبه‌های اول دانشگاه هستند یا المپیادی‌ها و برخی از افرادی که ازلحاظ علمی برجسته هستند می‌توانند بورسیه شوند و در سال 87 هم این بند اضافه شد که افراد با سوابق برجسته فرهنگی و اجتماعی هم بتوانند از بورسیه استفاده کنند که به نظر من در اینجا روابط علمی خدشه‌دار شده است.

سرپرست سابق وزارت علوم افزود: یک روش که در اعزام دانشجویان بورسیه وجود داشت این بود که اگر دانشجویی آزمون بدهد و برای بورس قبول شود و حدنصاب نمره زبان کشوری را که قرار است به آنجا اعزام شود را به دست بیاورد و بعد پذیرش از یک دانشگاه مورد تائید وزارت علوم داشته باشد در موارد استثنا نتواند به خارج از کشور برود به دانشگاه داخل معرفی شود.

نجفی تصریح کرد: این دانشجو می‌توانست تحت عنوان تبدیل بورس به داخل از این امتیاز استفاده کند. البته این‌یک استثنا بود و اشکالی که وجود داشت این بود که این استثنا تبدیل به‌قاعده شد و برخی بدون اینکه شرایط لازم را داشته باشند از این امتیاز استفاده می‌کردند که به‌این‌ترتیب آزمون ورودی دور زده می‌شد.

نجفی تصریح کرد: تقریباً 60 درصد کسانی که بورسشان از خارج به داخل تبدیل شده در رشته‌های علوم انسانی هستند درحالی‌که اعزام به خارج ما زیر 5 درصد در علوم انسانی بود و این هم اشکال بعدی است.

سرپرست سابق وزارت علوم یادآور شد: در سال 90 مسئولان وقت وزارت علوم هم پی می‌برند که این روش پذیرش بورسیه یک اشکال قانونی دارد لذا به وزیر وقت نامه‌ای نوشته می‌شود مبنی بر اینکه اخیراً از طریق مجلس و دیوان محاسبات و برخی از مراکز مربوطه اعلام‌شده که دانشجویان بورسیه باید از طریق آزمون پذیرش شوند و در کل پیشنهاد داده بودند که سفره این کار جمع شود.

وی ادامه داد: وزیر وقت علوم این پیشنهاد را نمی‌پذیرد و به اعتقاد ما کسانی که باعث شدند چنین ضوابطی برای دانشگاه ایجاد شود باید پاسخگو باشند.

نجفی گفت: وقتی پرونده‌های بورسیه بررسی شد متأسفانه با افرادی مواجه شدیم که حتی ضوابطی را که وزارت علوم وقت وضع کرده بود را نداشته‌اند یا اینکه از شرایط لازم برخوردار نبوده است البته در بین دانشجویان بورسیه افراد فرهیخته‌ای هم وجود داشت ولی در آن زمان برای برخی‌ها که ضوابط جور درنمی‌آمد فرمول‌هایی را طراحی می‌کردند که بتوانند از بورسیه استفاده کنند. 

سرپرست سابق وزارت علوم اظهار داشت: کسی که از بورس تحصیلی استفاده می‌کند نباید شغلی داشته باشد و از دولت حقوق بگیرد که یکسری از دانشجویان بورسیه این شرایط را نداشته است.

وی افزود: تعدادی از دانشجویان بورسیه هم از هیچ دانشگاهی برایشان اعلام نیاز نشده بود و این باعث هدر رفتن پول کشور می‌شود.

نجفی اضافه کرد: در طول سال‌های 88 تا 92 در زمانی که آقای زاهدی و بعدازآن کامران دانشجو وزیر علوم بود 3 هزار و 772 نفر بورسیه شدند که تقریباً نیمی از آن‌ها تبدیل به داخل شدند که این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

وی تأکید کرد: برای بررسی موضوع بورسیه‌ها یک کمیته 5 نفره تشکیل‌شده که دو نفر از آن‌ها نمایندگان مجلس بودند البته ما از آن‌ها به‌عنوان نماینده دعوت نکردیم و به خاطر جایگاه شخصی آن‌ها دعوت شدند.

سرپرست سابق وزارت علوم خاطرنشان کرد: در بررسی بورسیه‌ها تا جایی که امکان داشت سعی کردیم از کسی حقی ضایع نشود. از طرفی بیشترین ارفاق را داشتیم و در برخی موارد اصلاً سخت‌گیری نکردیم.

نجفی گفت: معیار ما این بود که اگر برای بورس شدن در فرمی که پرکرده اطلاعات نادرست داده تقلب کرده اخراج می‌شود که بعد مشخص شد 36 نفر اطلاعات نادرست داده بودند. البته غیرازآنها تعداد بیشتری وجود داشتند که از ضوابط لازم برخوردار نبودند.

وی ادامه داد: کسانی که از بورسیه استفاده می‌کنند از سه امتیاز برخوردار می‌شوند اول اینکه بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند. دوم برای آن‌ها یک امتیاز مالی ایجاد می‌شود و سوم عضو هیئت‌علمی دانشگاه می‌شوند و ما گفتیم آن‌هایی که شرایط نداشته باشند نباید از گزینه‌های دوم و سوم استفاده کنند ولی گفتیم حق ادامه تحصیل رادارند البته باید هزینه‌ها را خودشان بپردازند. البته مسئله جایابی نیز به قوت خودش باقی ماند یعنی کسانی که جایابی نشده بودند شرطش این بود که از طرف یک دانشگاه برای عضویت در هیئت‌علمی برای آن‌ها اعلام نیاز شود. 

سرپرست سابق وزارت علوم افزود: اگرچه می‌شود دیدی سیاسی در رابطه با این موضوع نسبت به مسئولان وقت وزارت علوم داد ولی ما سعی کردیم این دید وجود نداشته باشد و تلاش کردیم حقی از کسی ضایع نشود حتی از 36 نفری هم که اخراج شدند اسمی برده نشد و حتی پرونده‌ها نیز در اختیار نمایندگان نگذاشتیم و شرح پرونده‌ها را به آن‌ها دادیم تا اگر ایرادی وجود دارد اصلاح شود.

وی تأکید کرد: ما حتی شرایطی را هم برای پرداخت شهریه دانشجویان بورسیه در نظر گرفتیم تا در خارج از کشور با مشکل روبرو نشوند و در مورد افرادی که به خارج اعزام‌شده بودند شرط ما این بود که ضوابط را داشته باشند که یک مورد وجود داشت که به خاطر گرفتن اقامت از کشور آمریکا بورس وی را قطع کردیم.

نجفی بابیان اینکه امیدواریم پرونده این داستان بسته شود، گفت: حتماً باید مسئولان وزارت علوم در رابطه با پرونده بورسیه‌ها از مسئولان وقت این وزارتخانه که تصمیمات غیرقانونی در این رابطه گرفته‌اند و باعث شدن لطمات زیادی به‌نظام آموزش عالی بخورد شکایت کنند تا این موضوع بررسی شود.

منبع : فارس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها